آیا خواص قره قروت را می دانید؟ | تغذیه سالم

خواص قره قروت

خواص قره قروت رو میدونید؟

قره قروت مانند دیگه لبنیات واسه پیشگیری از پوکی استخون خوبه. قره قروت شامل پروتئین، کربوهیدرات و چربیه.قره قروت یا قره قروت یکی از فرآورده های فرعی شیره که به روش سنتی از کشک تولید می شه.هر ۱۰۰ گرم قره قروت حاوی۲۴۰ کیلوکالری انرژیه که می تونه بخشی از انرژی لازم روزانه رو تأمین کنه.قره قروت شامل پروتئین، کربوهیدرات و چربیه.پروتئین موجود در این فرآورده نقش ساختاری و استحکامی در بدن (مخصوصا عضلات) داره و به رشد و نمو کمک می کنه.قند موجود در قره قروت از نوع لاکتوزه که از بهترین قندهای طبیعیه و انرژی کمتری نسبت به قند معمولی داره. لاکتوز درزمان روند تولید قره قروت شکسته شده و به قند ساده تر تبدیل می شه، پس مصرف قره قروت واسه آدمایی که دچار نبود تحمل لاکتوز شیر هستن، مشکلی ایجاد نمی کنه.

از مهم ترین خواص قره قروت، درصد پایین چربی اون هستش که این محصول رو به یه محصول رژیمی واسه افراد دچار اضافه وزن و چربی خون بالا تبدیل کرده.

قره قروت مانند بقیه فرآورده های لبنی، شامل کلسیمه. کلسیم از نرمی استخون در کودکان و پوکی استخون در بزرگ سالان پیشگیری می کنه و باعث استواری دندانا و تنظیم رشد و تقسیم سلولای پوششی لوله گوارش می شه.قره قروت شامل ویتامین D هم هستش. این ویتامین باعث افزایش جذب کلسیم در بدن می شه، در نتیجه از مشکلات کمبود کلسیم پیشگیری می کنه. هم اینکه از دچار شدن به سرطان روده بزرگ هم مانع می شه.بقیه املاح و مواد مغذی موجود در این فرآورده هم در فعال سازی آنزیما و ویتامینا و مقاومت بدن در برابر بیماریای عفونی نقش موثری دارن.از اونجایی که قره قروت شامل اسیدهای آلی هستش، ضدعفونی کننده لوله گوارشه، چون باعث جلوگیری از رشد باکتریای مضر در لوله گوارش می شه.اگه قره قروت کشک رو نگیرند، اندازه اسید لاکتیک و کلسیم کشک بیشتر و مزه اون ترش تر می شه.

روش جفت و جور‎ ی قره قروت

واسه جفت و جور قره قورت معمولاً آب ماست رو (بخشی از ماست رو که هنگام تغلیظ از اون جدا می شه) به وسیله گرما تغلیظ کرده و بسته بندی می کنن. این محصول بسیار ترش مزه بوده و به عنوان چاشنی همراه غذاهای جور واجور مصرف می شه.

روش خونگی

اول دوغ رو جوشونده تا اون قدر غلیظ شه که به رنگ قهوه ای برسه. البته میشه آب ماست رو با گرما ملایم جوشاند تا مشکی شه و بعد اونو روی پلاستیک پهن کرد تا سفت شه.

روش جفت و جور قره قروت از دوغ

دوغ ترش شده رو در مشک میریزند تا تموم چربی اون که کره س جدا شه. بعد باقیمونده دوغ رو میجوشونن تا غلیظ شه، بعد اونو روی پارچه صاف میکنن تا آب اون گرفته شه و باقیمونده رو که روی پارچه مونده، به صورت گلوله یا بیضی یا استوانه در آورده، میذارن تا خشک شه و نام اونو کشک میذارن.آب چکیده از پارچه رو با کمی شیر مخلوط کرده و بعد میجوشونن تا جسمی سرخ رنگ و ترش مزه که قره قروت اسمشه به دست بیاد. نام این محصول قره قروت یا ترف مشکی س.

پیشنهادا :

۱- از اونجایی که ممکنه به خاطر ایجاد طعم و جلوگیری از رشد بعضی میکروبا، به فرآورده هایی مثل کشک و قره قوروت، اندازه زیادی نمک اضافه شه، مصرف این جور اجناس به افراد دچار پرفشاری خون پیشنهاد نمی شه.

۲- الان بعضی از قره قوروتا به صورت سنتی و در شرایط غیربهداشتی جفت و جور و بسته بندی می شن. مصرف فرآورده های غیرپاستوریزه منتهی به بروز بیماریای گوارشی و مسمومیت می شه.

۳- هنگام خرید اینجور کالاهایی حتماً به تاریخ انقضای محصول توجه کنین.

زیاده روی نکنین

اسیدیته قره قروت از لواشک خیلی بیشتره و مصرفش می تونه موجب فرسایش مینای دندون شه و آثار داغون کننده رو روی دندانا بزاره. به خاطر همین بهتره که در مصرف اون تعادل رو رعایت کرد.اضافه کردن نمک فراوون به قره قروت موجب بالا رفتن سدیم خون می شه و در نتیجه دچار شدن به بیماریایی مانند پُرفشاری خون یا افزایش دفع کلیوی کلسیم شدت پیدا میکنه.اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین زیاده روی در مصرف این فرآورده، به دلیل محتوای اسید اون، منتهی به ضعف عمومی بدن شده و پیشنهاد نمی شه.

.

منبع :

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *