آیا خانه باعث چاق شدن شما می شود؟(۱) | بیماری

: خونه باعث چاق شدن شما می شه؟(۱)

:  ۲۲ تغییر ساده که به شما کمک می کنه وزن خود رو کم کنین و از اضافه وزن فاصله بگیرین.

 

هرکی می دونه که خوردن در حدود۰۰۰ ۲ سی سی نوشابه و رانندگی همیشگی به جای پیاده روی به تنگ شدن کمر لباس کمک می کنه. اما خونه می تونه بقیه دشمنان رژیم غذایی رو که زیاد روشن نیستن در خود جای دهد: لیوانای آب میوه با اندازه غیر استاندارد هر سال ۲۹ کیلو وزن اضافی رو ذخیره می کنن؛ پردهای آستردار اتاق خواب ممکنه به این احساس که «اونقدر خسته ام که نمی تونم ورزش کنم» کمک کنن. و نوع میز تلویزیونی که دارین می تونه روی عادتای خوردن و ورزش شما اثر بزاره، خلاصه اینکه خونه ممکنه باعث چاق شدن شما شه.

ترکیب آشپزخانه یا اتاق نشیمن غذا رو همیشه در دسترس قرار میده، وسیله و وسایل بیشتر کار ما رو انجام میدن، و مراکز تفریحی پر زرق و برق ما رو وسوسه می کنن تا ساعتا بی حرکت بشینیم. دکتر کلی دی برونل، مدیر مرکز مشکلات تغذیه و وزن یال میگه: «حتی تمایل به داشتن توالت بیشتر یعنی اینکه افراد فواصل کوتاه تری رو راه می رن، ما محیط سمی رو به وجود آوردیم که به خوردن و نبود فعالیت زیادتر از اندازه تشویق می کنه.»
ما نمی گیم به یه خونه دسته جمعی سه طبقه ای که فقط یه توالت داره جا به جایی مکان کنین. تغییرات ساده می تونه اثر زیادی داشته باشه. بخش اصلی تحقیق در حال تشکیل از مؤسسات رده بالا نشون میده که سبک دکوراسیون – از رنگ دیواره ها تا بوی شمعا – می تونه روی عادتای رژیم غذایی و ورزش و در آخر روی وزن اثر بزاره. اینجا ۲۲ روش هست تا خونه رو به محیطی تبدیل کنین که به شما –و خونواده تون- کمک می کنه لاغر بمونین.
 
آشپزخانه
۱. اشتهایتان رو آبی کنین. کنت آر فرمون ای دی دی، استاد طراحی داخلی و یکی از نویسندگان کتاب رنگ، اثر مخفی میگه: «بیشتر مردم از اثر شدیدی که رنگ روی رفتار اونا داره آگاهی ندارن». مثلا، رنگ آبی بازدارنده اشتها هستش.
«در آزمایشات، خیلیا نمی تونن خود رو به خوردن غذاهایی به رنگ آبی مجبور کنن. ما دارای غرائز نهفته ای هستیم که از غذاهای آبی و ارغوانی دوری می کنیم، چون این غذاها تمایل به سمی بودن دارن.» واسه به کار گیری این غریزه نهفته، از بشقاب، دستمال سفره یا زیر بشقابی آبی استفاده کنین. حتی می تونین رنگ دیوار رو آبی در نظر بگیرین یا یه نور آبی در یخچال بذارین تا به کنترل یورشای آخر شب کمک کنین. 

از رنگای قرمز، زرد و نارنجی در آشپزخانه و قسمتای غذاخوری دوری کنین.
فرمون میگه: «این رنگا اثر قابل اندازه گیری روی دستگاه عصبی خود مختار اعمال می کنن، که اشتها رو تحریک می کنه.» تولیدکنندگان غذا از این عکس العمل فیزیولوژیکی با به کار گیری رنگ غذا سوء استفاده می کنن، و این یه اتفاق نیس که خیلی از لوگوهای فست فود و دکور رستورانا از رنگ قرمز انتهای طیف رنگ استفاده می کنن. فرمون توضیح میده: «این کار باعث می شه که بزاق دهن ما ترشح شه و باعث به جریان افتادن شیره معده ما می شه.»

۲. اندازه ظرفای غذا رو کمتر کنین:
تحقیق گسترده در رژیم غذایی نشون میده که «افراد چیزی رو می خورن که توی بشقاب هاشون گذاشته می شه- حتی اگه بیشتر از چیزیه که واسه رفع گرسنگی شون نیاز دارن»
چیزی که جودیس اس استرن، اس سی دی، آر دی، استاد تعذیه در دانشگاه کالیفرنیا، دیویس میگه. استرن واسه جلوگیری از تغییر شکل پرس غذا خرید ظرفای کوچیک تر رو واسه خونه پیشنهاد می کنه. «ما باید لیوانای نوشیدنی در حدود ۲۵۰ گرمی، فنجانای قهوه ۱۷۰ گرمی، و اون لیوانای آب میوه ۱۷۰ گرمی کوچیک رو برگردانیم- که چیزی هستن که اندازه سرو باید باشه.» خیلی از مارکای پر طرفدار مثل لیبی و فالگراف لیوانای آب میوه ۱۴۰ و ۱۷۰ گرمی و لیوانای نوشیدنی ۲۵۰ گرمی رو میفروشن. لیوانای ۳۴۰ گرمی رو واسه آب نگهدارین.
Orlando dietitian Roniece Weaver, RD به مشتریان پیشنهاد می کنه یه دست بشقاب سالاد ارزون با قطر ۱۷ تا ۲۲ سانتیمتر رو بخرن. ایشون میگه: «افراد دوست دارن بشقاب هاشون رو پر کنن، پس وقتی از یه بشقاب معمولی غذای ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتری ماکارونی می خورن، ممکنه به اندازه چهار نفر غذا بخورند.» (مارک کورل که بسیار در دسترسه بشقابای غذایی رو می فروشه که ۲۱ تا ۲۲ سانتیمتر هستن و مدل خیلی از بشقابای سالاد یا دسر اون در حدود ۱۷ سانتیمتره.
 
۳. از اسپولد استفاده کنین:
ویویر هم سرو غذاها رو با اسپولد ۱۱۳ گرمی – چیزی بین قاشق و ملاقه- پیشنهاد می کنه. « این روش آسونی واسه تقسیم نصف فنجون از هر غذا-گوشت، سبزیجات، یا نشاسته- است که کلا راضی نگهداشتن افراد کافیه .
 
۴. چراغا رو در برابر دید بذارین:
درآشپزخانه رو میشه بست، اما چراغا رو روشن کنین. محققان در دو بررسی که بیشتر از ۴۰۰ نفر رو دنبال می کرد به این نتیجه رسیدن کسائی که رژیم دارن به احتمال بیشتر وقتی نور کمتری وجود داشته باشه زیاده روی می کنن. نویسنده بررسی، دکتر جوزف کاسوف از دانشگاه کالیفرنیا، ایروین میگه: «نور ضعیف تر خود آگاهی شما رو کمتر می کنه، که قید و بندهای شما رو باز می کنه». بر عکس، نورهای روشن آگاهی شما رو بیشتر می کنه. «و اگه از اون چیزی که انجام می دید بدونین، کمتر مستعد تسلیم در مقابل وسوسه میشین.»
 
۵. فکر کنین:
آینه کنار یخچال یا نزدیک میز ممکنه تموم چیزی باشه که واسه خوردن سالم تره. وقتی به بیشتر از ۱۳۰۰ نفر سفره های رنگین پر چربی، کم چربی یا بدون چربی تعارف شد، کسائی که در جلوی آینه غذا می خوردند نسبت به کسائی که بدون آینه غذا می خورن ۲۲ تا ۳۰ درصد کمتر از شکلای جور واجور پر چرب خوردند.
نویسنده بررسی، براد بوشمان میگه: «اگه در جلوی آینه غذاها رو انتخاب می کنین، ممکنه درباره اون چیزی که می خورید دوبار فکر کنین». «وقتی با تصویر خود مواجه میشین، از استانداردها، اهداف و ارزشای داخلی خود مثل سلامت و لاغری خبردار میشین». آینه نزدیک تلویزیون، میز کار یا هر جایی که تمایل دارین ذره ذره غذا بخوربد هم ممکنه به شما کمک کنه کمتر بخورین.
۶. با ویوالدی غذا بخورین:
سوزان بی هانسر ای دی دی، استاد موسیقی دانشکده برکلی در بوستون و رئیس فدراسیون جهانی موسیقی درمانی میگه: «موسیقی غذای روحه». بررسیا نشون میده که موسیقی قدرت افزایش حوصله، کاهش درد، و خلاص شدن از افسردگی رو داره.
ایشون میگه: «موسیقی ممکنه به کنترل خوردن عاطفی به وجود اومده به وسیله تنش کمک کنه، و می تونه نیاز داخلی رو پر کنه که وگرنه ممکنه منتهی به خوردن زیادتر از اندازه شه»
وات مگنوم، رئیس گروه موسیقی مگنوم در هوستون، یه شرکت متخصص در ایجاد محیطای سفارشی موسیقی واسه صنعت موسیقی میگه وقتی رستورانی از شما میخوان به مدت ۴۰ دقیقه غذا بخورین و بیرون برید، اونا موسیقی رو می ذارن که ۱۲۵ تا ۱۳۰ بایت در دقیقه ضربه می زنه- سریع تر از موسیقی، سریع تر از اینکه شما می خورید. مگنوم واسه مؤسسات غذاخوری خوبی که از شما میخوان آروم تر بخورین و غذا رو با ۴ یا ۵ پرس راحت بخورین، موسیقی عصر جدید یا سنتی رو پیشنهاد می کنه (پس نشون میده که اونا بایتا رو در هر دقیقه نمی شمارند). پیشنهادات موسیقی واسه خوردن؛سنتی واسه آروم خوردن  کیلاسیک و واسه تند خوردن موسیقیهای تند وسریع
۷. بیرون از آشپزخانه بمونین:
بعضی خونهای جدید مجهز به جای خلوت اداری در آشپزخانه هستن.
دکتر دنیل استتنر، روانشناس بالینی متخصص در کنترل رژیم غذایی و وزن در برکلی میشیگان میگه برید بیرون! ایستگاه کار رو در اتاق نشیمن یا اتاق خواب مهمون قرار بدین تا از گذروندن وقت در آشپزخانه جلوگیری کنین. ایشون میگه «خیلی از ادما از تلفن آشپزخانه استفاده می کنن و پشت میز آشپزخانه کار می کنن. اونا همیشه دور و بر غذا هستن، که احتمال خوردن رو زیاد می کنه».
 
اتاق خواب
۸. بذارین آفتاب بتابد:
تعدا خیلی از بررسیای جدید و محکم از مؤسسات پیشگام مثل مؤسسه ملی سلامت ذهنی و بیمارستان عمومی ماساچوست محرومیت از نور رو به خیلی از مشکلات مربوط به وزن از جمله افسردگی، بولیمیا (گرسنگی دائمی و تمایل به خوردن دائم) و PMS(دردهای رمان قاعدگی) ربط میده.
پس پردهای عمودی نصب کنین، یا پرده کرکرها رو باز نگهدارین. دکتر میکائیل ترمان از مؤسسه روانپزشکی ایالت نیویورک و مرکز پزشکی کلمبیا و پرسبیتری میگه: «قرار گرفتن در برابر آفتاب اول صبح به ساعت بیولوزیکی داخل بدن شما پیام میده تا فیزیولوژی شما رو با محیط خارجی تون همزمان کنه». ایشون خاطر نشون می کنه که این «پیام سپیده دم» بسیار مهم از بین پلکا عبور می کنه، اما نمی تونه از پردهای کلفت عبور کنه.
ترمان میگه: «سبک زندگی شهری امروزی خیلی از افراد رو شدیدا از پرتوگیری نور محروم می کنه، که می تونه اثرات شدیدی روی انتخاب رژیمای غذایی، سطوح انرژی، فعالیت بدنی و زیاد شدن وزن داشته باشه». کار ابتکاری ایشون روی مشکل مؤثر فصلی نشون میده که افراد حساس، اشتیاق و تمایل  به غذا خوردن، خواب آلودگی و زیاد شدن وزن (بیشتر از حدود ۱۳ کیلوگرم) رو در طول ماه های تاریک زمستون تجربه می کنن. جدیدترین تحقیقش میگه که بعضی افراد این واکنشا رو در تموم سال تجربه می کنن. یه نوع ناچیز تر معروف به «افسردگی زمستونی» در حدود ۲۵ درصد جمعیت مناطق مرکز تا شمال آمریکا رو تحت اثر قرار میده. 

۹. دوباره رنگ کنین:
فرمون میگه رنگ دیواره های اتاق خواب رو رنگ روشن مثل رنگ سنبل یا قرمز روشن در نظر بگیرین. بیشتر رنگای روشن اثر آروم کننده دارن. (مورد استثنا رنگ صورتیه، که موجب خشونت و تندخویی می شه.) واسه دیدن سایه رنگ کامل، نور طبیعی رو در اتاق ببینین. اگه اتاق خواب آفتاب صبح رو میگیره، سایه رنگ دارای ته رنگای گرم رو انتخاب کنین. آفتاب بعدظهر؟ سایه رنگ با ته رنگای سرد رو انتخاب کنین. (خیلی از تولیدکنندگان رنگ این برچسبا رو روی رنگ هاشون میزنن "گرم" و "سرد"، که گفتن فرق رو آسون می کنه.) فرمون میگه: «به کار گیری این ترفند انتخاب رنگ ها واسه متعال نگه داشتن نوری که وارد اتاق می شه فضای به طور طبیعی آرامش بخش رو به وجود می آورد.» 

۱۰. به اندازه مناسب کاهش اندازه بدین:
دکتر جون جاکیسیک، مدیر مرکز تحقیقات در فعالیت بدنی و مدیریت وزن در دانشگاه پیتسبورگ میگه زنان بیشتر دارای کمد لباسای با اندازه های جور واجور از ۸ تا ۱۴ هستن. جاکیسیک که از بیماران در خواست می کنه «همونطور که می خواین موفق شید عمل کنین. یعنی وقتی به اندازه ۱۲ می رسید، لباسای با اندازه ۱۴ و ۱۶ رو دور بندازین.»
۱۱. عطر سنبل روی ملافها بپاشید:
نداشتن یه خواب خوب در شب می تونه تعادل معمولی بدن شما رو به هم بزنه تا هورمونای جورواجور مربوط به وزن (هورمونای گلوکز، کورتیزول، و تیروئید) رو پردازش و کنترل کنه. این نبود تعادل سلولا رو به ذخیره چربی اضافی تشویق می کنه نبود خواب هم ممکنه کنترل تمایل به خوردن رو سخت تر کنه.

منبع :

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *