آیا خال ها خطرناک هستند؟ | بیماری

خالا، ضایعات پوستی صاف یا برجسته ای هستن که به وجود اومده به وسیله به هم خوردن ترکیب طبیعی بافتای پوست در اثر افزایش یا کارکرد غیر طبیعی سلولای رنگدونه ساز پوست هستن. واقعا خال یه تنوپلاسم خوش خیم سلولای رنگدونه سازه. خالای مادرزادی در موقع تولد ممکنه بسیار کمرنگ باشن و به خاطر همین ممکنه مورد توجه واقع نشن.خالا ضایعه های خوش خیم هستن و نیاز به اقدام درمانی ندارن.

شکلای جور واجور خالا

کلا خالا به دو گروه بزرگ تقسیم می شن:

الف- خالای اکتسابی :

اکثریت خالا اکتسابی هستن و به طور طبیعی حدود ۸۰ درصد مردم دارای یک یا چند خال ملانوسیتی هستن. این خالا بیشتر در دوران کودکی و بلوغ درست می شن و پس از سن ۳۵ سالگی پیدایش خال جدید کمتر دیده می شه. یه فرد سفید پوست در سن میانسالی دارای حدود ۲۰ تا ۴۰ عدد خاله که به طور کامل طبیعیه.

خالا معمولا اول ضایعات قهوه ای رنگ صاف و صاف مثل کک مکه (خال جانکشنال یا JUNCTIONAL NEVUS) و با گذشت زمان بزرگ تر، کم رنگ تر و برجسته می شه (خال مرکب یا COMPOUND NEVUS). هم اینکه ممکنه در سطح بعضی خالا موهایی رشد کنه. البته بعضی خالا ممکنه به همون شکل اولیه باقی بمونن و تغییری نکنن. بعضی خالا در سنین جوونی، هنگام حاملگی، در دوران بلوغ یا در اثر تزریق ACTH تیره تر و بزرگ تر می شن و بعضی وقتا خالای جدید ممکنه بروز کنه.

ب- خالای مادرزادی :

حدود یه درصد نوزادان، در موقع تولد دچار این نوع خال هستن. این نوع خالا می تونه در اندازه های کوچیک، متوسط و بزرگ باشه. خالای بزرگ، قطری بالاتر از ۲۰ سانتیمتر دارن و ممکنه بعضی وقتا به اندازه ای بزرگ باشن که یه تیکه از اندام یا تموم اونو در برگیرند. این نوع خالا در قسمت تحتانی پشت و در ناحیه رانا دیده می شن و ۴ تا ۶ درصد خطر ایجاد "سرطان بدخیم پوست" یا "ملانوم" (MELANOMA) در اونا هست.خالای مادرزادی در موقع تولد ممکنه بسیار کمرنگ باشن و به خاطر همین ممکنه مورد توجه واقع نشن. خالای ملانوسیتی مادر زادی کوچیک و متوسط معمولا سرعت رشد کمتری نسبت به سرعت رشد شیر خواران دارن و پس با گذشت زمان کوچیک می شن. در موقع بلوغ این خالا تیره تر شده و موهای خشن روی اونا رشد می کنه.

 

 

خالای دیگری هم در بدن هست که بعضی از شکلای جور واجور اونا شامل موارد زیره:

خال هاله دار

این نوع خال حاشیه ای از پوست سفید به پهنای ۲۵میلیمتر در دور و برش داره و بیشتر هنگام بلوغ دیده می شه. شایع ترین محل این نوع خال در پشته. واکنشای ایمونولوژیک می تونن باعث بی رنگ شدن دور و بر خال و حتی باعث کنترل و نابود کردن خال گردند. هر چند این نوع خال در افراد جوون احتیاجی به پیگیری نداره، ولی در افراد سن بالا تر باید ملانوم بدخیم رو در نظر گرفت و در صورت هر گونه شک باید از اون نمونه ورداری کرد.

خال آبی

برجستگی آبی رنگ با سطح صاف و کمی برجسته با قطر کمتر از یه سانتیمتره که شایع ترین محل اون در انداما یا کفل و صورته. یه نوع اون احتمال بدخیمی داره. اگه از نظر زیبایی مسئله ساز باشه میشه اونو به وسیله جراحی خارج کرد. این خالا باید به صورت عمقی و تا لایه چربی زیر جلدی ورداشته شن تا برگشت نکنن.

خال دیس پلاستیک

این خالای غیر عادی و بدشکل در ۲ تا ۵ درصد جوانان و بالغین دیده می شن. این خالا، قطری بیشتر از ۵ میلیمتر دارن و دارای حاشیه ای بی نظم هستن و درجاتی از التهاب و تغییر رنگ در اونا دیده می شه. مهم بودن این خالا از دید استعداد بیشتر اونا واسه تبدیل به ملانوم بدخیمه و به محض مشاهده هر گونه تغییری باید این خالا رو برداشت.

بقیه ضایعات رنگی پوست که در تشخیص افتراقی خال مورد توجه هستن:

کک و مک :

مثل خال اکتسابی جانکشناله، ولی برخلاف خال با احتمال خیلی کم اندازه اونا بیشتر از چند میلیمتر می شه و بعضی مواقع ممکنه به هم وصل شن. این ضایعات در اثر تماس با نور خورشید تیره تر شده و ممکنه در زمستانا پاک شن و برخلاف خال که ممکنه در تموم نقاط بدن باشه، کک و مک فقط در نواحی رو باز بدن که در برابر آفتاب هستن، مانند صورت و گردن دیده می شن.

بعضی وقتا ضایعاتی به صورت لکه های قهوه ای روی مچ دستا، پشت دستا، ساق دست و صورت ظاهر می شن که به اونا لکه های آفتابی یا لکه های سنی می گن.

هم اینکه ضایعات برجسته زگیلی شکل روی صورت یا تنه ممکنه دیده شه که اینا خال نیستن و به وسیله متخصص پوست تشخیص داده می شن.

دکتر محمد علی نیلفروش زاده- متخصص پوست،مو و زیبایی

*

منبع : tebyan.net

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *