آیا حقیقت دارد که آب نارگیل بهتر از نوشیدنی های ورزشی است؟ | تغذیه سالم

حقیقت داره که آب نارگیل بهتر از نوشیدنیای ورزشیه؟

کم کالری، بطور طبیعی بدون چربی و کلسترول، شامل مقدار پتاسیمی بیشتر از چهار عدد موز و آبرسان فوق العاده ــ اینا فقط تعدادی از امتیازات بسیاریه که به آب نارگیل نسبت داده شده. بازاریابان به اون نوشیدنی ورزشی طبیعی می گن و درخواست واسه این نوع نوشیدنی در حال زیاد شدنه. به وسیله ورزشکاران و افراد معروف تایید شده و می گن که بدن رو هیدراته می کنه و به خیلی از بیماریها از جمله بهم خوردگی مزاج، سرطان و سنگ کلیه کمک می کنه.

فواید آب نارگیل واسه سلامت

اما آب نارگیل میتونه تموم این وعده ها رو برآورده کنه یا همه این حرفه ها واسه بازاریابیه؟

آب نارگیل چیه؟

آب نارگیل بطور طبیعی نیرو بخشه و طعمی شیرین و آجیلی داره. شامل کربوهیدرات سریع الهضم به شکل قند و الکترولیته. نباید اونو با روغن یا شیر نارگیل پر چرب، اشتباه بگیرین. آب نارگیل یه مایع شفاف در وسط میوه س که از نارگیلای تازه و سبز بدست میاد.

نسبت به نوشیدنی ورزشی، کالری کمتر، سدیم کمتر و پتاسیم بیشتری داره. هر اونس از آب نارگیل بدون طعم دهنده اضافی دارای ۵. ۴۵ کالری، ۱. ۳ گرم شکر، ۶۱ میلی گرم پتاسیم و ۵. ۴۵ میلی گرم سدیمه در حالیکه نوشیدین ورزشی گاتورید ۶. ۲۵ کالری، ۱. ۷۵ گرم شکر، ۳. ۷۵ میلی گرم پتاسیم و ۱۳. ۷۵ میلی گرم سدیم داره.

بهتر از بعضی از نوشیدنیای ورزشی

آب نارگیل نسبت به خیلی از نوشیدنیای ورزشی، شکر کمتری داره و دارای شکر بسیار کمتری نسبت به نوشابه ها و بعضی از آبمیوه هاست. آب نارگیل ساده واسه کودکان و بزرگسالانی که دنبال یه نوشیدنی با شیرینی کمتر هستن، مناسب تره. اما بیشتر از اندازه از آب نارگیل استفاده نکنین. لیلیان چونگ، دارای مدرک RD از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد میگه: یه ظرف ۱۱ اونسی آب نارگیل، ۶۰ کالری داره و اگه در روز چندین بار اونو بخورین، کالریا سریع زیاد می شن.

چونگ یکی از نویسندگان کتاب “غذاخوردن آگاهانه، زندگی آگاهانه” پیشنهاد می کنه که موقع انتخاب نوشیدنیا دقت کنین و واسه انتخاب آب نارگیل ساده، برچسبا رو بخونین. از انتخاب آب نارگیلایی که شکر اضافه دارن یا آبمیوهایی که فرقی با بقیه نوشیدنیای شیرین ندارن، دوری کنین.

بعضی از ورزشکاران به آب نارگیل به طور کامل اعتماد دارن

جون اینسر، بازیکن حرفه ای تنیس که ماراتن ۱۱ ساعته تنیس ویمبلدون رو ادامه داد و در اون برنده شد ، آب نارگیل رو تایید می کنه. اون میگه: آب نارگیل، فوق العاده آبرسانه و به من کمک می کنه که مسابقات طولانی رو ادامه دهم و از گرفتگی عضلات حتی در گرم ترین و مرطوب ترین شرایط آب و هوایی جلوگیری می کنه.

/ healthmag.ir

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت

  • مطالب در رابطه

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *