آیا تلفن همراه ضرر دارد؟ | بیماری

گوشی موبایل ضرر داره؟

استفاده زیاد و بیجا از هر وسیله ای مضره، هر چند که اون وسیله بسیار فایده داشته باشه. یکی از این وسایل، گوشی موبایل س. گوشی موبایل واسه ما کاربرد زیادی داره، ولی یادتون باشه که فقط در مواقع لازم ازش استفاده کنین.

 

موبایل تا چند سال پیش وسیله ای لوکس و گرون قیمت بود و فقط تعداد محدودی از اون در دست افراد پولدار یافت می شد، اما امروزه به کار گیری موبایل نه فقط پولدار و فقیر نمی شناسه، بلکه محدوده سنی به کار گیری اونم از کنترل خارج شده و فت و فراوون در اختیار کودکان قرار داره.

 

براساس تحقیقات مشخص شده که اندازه استفاده ادما از گوشی موبایل بسیار بیشتر از تلویزیون و کامپیوتر و لپ تابه و اندازه ساعات مصرف از اونم به نسبت زیاده.

 

امروزه گوشی موبایل به دلیل امکانات زیادی که در اختیار مصرف کنندگان قرار میده، ما رو از خرید چندین نوع وسیله بی نیاز کرده و فقط با خرید یه گوشی موبایل میشه از خرید وسایل زیادی موند ضبط صوت، دوربین عکاسی، دوربین فیلمبرداری و .. بی نیاز شد.

 

اما استفاده کنندگان از گوشی موبایل باید بدونن که مضرات گوشی موبایل رو نباید ساده تصور کنن، بلکه باید مضرات اونو هم بشناسن و با استفاده درست و مناسب از گوشی موبایل، به حفظ سلامت خود و خونواده شون کمک کنن.

گوشی موبایل می تونه منتهی به بروز مشکلات رفتاری در کودکان شه

امواج موبایل

یکی از بزرگ ترین مضرات به کار گیری گوشی موبایل آسیب هاییه که بر اثر امواج با طول موج کوتاه به وجود میاد.

همونجوریکه میدونید گوشی موبایل، امواج با طول موج کوتاه تولید می کنه. در خیلی از موارد، امواج پخش شده از گوشی موبایل مانند امواجیه که از ماکروویو واسه پخت و گرم کردن غذا ایجاد می شه. پس اگه همین امواج موبایل غلظت کافی داشته باشه و قدرت اون بسیار بیشتر باشه،می تونه بافت بدن آدم رو مثل غذای داخل ماکروویو طبخ کنه!

 

مسمومیت رادیویی به وجود اومده به وسیله تشعشات گوشی موبایل

یکی دیگه از نگرانیای استفاده زیاد از گوشی موبایل، مسمومیت به وجود اومده به وسیله تابش تشعشعات گوشی موبایل س.

 

محققان فکر می کنن که مصرف کنندگان گوشی موبایل هرچه بیشتر با گوشی موبایل صحبت کنن، بیشتر در برابر اشعه هایی مانند ماکروویو قرار می گیرن. پس دچار شدن به شکلای جور واجور سرطان در این افراد بیشتر می شه.

 

تولید گازهای گلخانه ای و نازک شدن لایه اوزون و تابش امواج فرابنفش از یه سو و تابش تشعشعات تلفنای همراه از طرف دیگه بستر مناسبی واسه ابتلای خیلی از افراد، به شکلای جور واجور سرطانا ایجاد کرده.

 

مشکلات دیگه استفاده زیاد از گوشی موبایل

محققان می گن که تشعشعات حاصل از گوشی موبایل بر زنان باردار اثر کرده و ممکنه منتهی به سقط جنین و یا نواقص جنینی در اونا شه.

 

از طرف دیگه به آقایون پیشنهاد می شه که گوشی موبایل خود رو روی کمربندشان که در نزدیکی سیستم تولیدمثل اوناس قرار ندن، چون اثرات سوء گوشی موبایل بر اسپرما مشخص شده.

 

هم اینکه گوشی موبایل می تونه منتهی به بروز مشکلات رفتاری در کودکان شه.

 

بعضی از محققان هم رابطه مستقیم بین استفاده زیادتر از اندازه از گوشی موبایل رو با سرطان مغز کشف کردن.

 

براساس آمارهای جور واجور مشخص شده که یکی از دلیلای اصلی تصادف در بین رانندگی، به کار گیری گوشی موبایل در بین رانندگیه، چون فرد تمرکز خود رو ازدست میده و بعضی وقتا تصادفای غیرقابل جبران رو بوجود میاره. براساس همین بی دقتیا، در خیلی از کشورای جهان به کار گیری تلفنای همراه بین رانندگی جریمه های سنگین رو به دنبال داره.

 

بعضی افراد بهتر می دونن در بین رانندگی از هدست موبایل واسه ایجاد رابطه با بقیه استفاده کنن، اما همین امرنیز به دلیل کاهش تمرکز راننده، عواقب بدی به دنبال داره.

طبق تحقیقات مشخص شده که کارکرد مغز در موقع رانندگی اگه فرد با موبایل صحبت کنه، حدود ۳۷ درصد کم میشه که خیلی مهمه .

خیلی از ضررهای تلفنای همراه مشخص شده، اما به دلیلای زیادی، از جمله منافع شرکتای فروش تلفنای همراه و کارخانجات تولید کننده اون، گزارشای ضدونقیضی از اون به گوش می رسه

چند پیشنهاد واسه کاهش خطرات گوشی موبایل

با اینکه ضررهای تلفنای همراه به همه مردم گوشزد می شه، اما واقعا نمیشه ازش استفاده نکرد. پس می تونین با در نظر گرفتن ریزه کاریا و اصول زیر ضررهای اونو به کمترین حد ممکن برسونین:

 

۱- حتی امکان از فرستادن اس ام اس به جای صحبت کردن با گوشی موبایل استفاده کنین، چون اشعه های کمتری تولید کرده و کمتر آسیب میرسونه.

 

۲- اگه می خواین از گوشی موبایل استفاده کنین، از دستگاه های هندزفیری استفاده کنین و از چسباندن مستقیم گوشی موبایل با سرخود دوری کنین.

 

۳- گوشی موبایل خود رو در فاصله دوری از بدن خود بذارین تا از تشعشات اون در امان باشین.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *