دانلود فایل پژوهش: دانلود پروژه رشته حقوق درباره اثر بازی های رایانه ای بر كودكان و نوجوانان – قسمت اول

این پدیده جدید دانش بشری كه تقریباً درهمه شئون زندگی بشر راه یافته می باشد ، همچون دیگر ساخته های دست بشر دو رو دارد كه یك روی آن بهره گیری صحیح در كارها و كمك به رشد و سعادت بشراست. و روی دیگرآن بهره گیری غلط می باشد كه معمولاً غیر از در موارد علمی وشغلی ازآن بهره گیری می گردد.
آن چیز که بیشتر كودكان و نوجوانان را شیفته خود می كند بازی های رایانه ای می باشد. پیشرفت كیفیتی این بازی ها به فاصله كوتاهی در ایران رواج یافته و بازار اسباب بازی و لوازم سمعی و بصری را به تسخیر خود درآورده می باشد .

این بازی ها كه دارای تصاویر دو بعدی می باشد تا 50 درصد با تصاویر واقعی انطباق دارد و همچنین دارای موسیقی متن هست . چیزی كه اخیراً بر تعداد طرفداران این بازی ها افزوده ، قیمت مناسب آنها برای مصرف كننده می باشد. به علاوه زیرا كودك و نوجوان خود اجرا كننده و در بطن بازی می باشد و همراه با سایر شخصیت های بازی درگیر ماجراهایی می گردد كه طراح بازی برای او تدارك دیده می باشد ، برای او بسیار جذاب می باشد .
این بازی ها با بهره گیری از تصاویر پرتحرك و صداهای مهیج ، دنیایی از هیجان را به این انسانهای تشنه جنب وجوش ارزانی می كند و همین جذبه ، روح و جسم آنان را مطیع خود می سازد و به عالمی از تخیلات می برد كه خود را محور و قهرمان اصلی ماجرا می پندارند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

محاسن بازی ها ی رایانه ای
-یادگیری را آسان و توجه بچه ها را جلب می كند.
-با رایانه هرچند بار كه بخواهند، می توانند موضوعی را ببینند و مرور كنند.
-برنامه های بسیار متنوعی هستند كه به كودكان امكان می دهد تا نقاشی ها یا داستانهایی را خلق كنند ، ویا بازی هایی هستند كه كودكان را به تاریخ یا جغرافیا علاقه مند می كند.
-برنامه آموزشی به كودكان كمك می كند تا مهارت هایی را تمرین كنند.
-كودك بدون كثیف كردن لباسها و اطراف می تواند به راحتی نقاشی بكشد و رنگها را عوض كند. مثلا اگر از رنگ سبز لباس نقاشی اش خوشش نیامد به رایانه می گوید رنگ قرمز كن ، رنگ قرمز رضایت او را فراهم نكرد رنگ آبی و…
-مفاهیم و مبانی ریاضیات را با كمك شكلهای كودكانه به كودك آموزش می دهد.
-به عقیده بعضی از پزشكان ، بازی های رایانه ای به كودكان كمك می كند كه به داروهای مسكن كمتر احتیاج پیدا كنند.
-بازی های رایانه ای بچه ها را وارد دنیایی می كند كه كنترلش در دست آنهاست و به همین دلیل آنها از این بازی لذت می برند.
-باعث هماهنگی چشم و دست وپرورش عضلات ظریف كودك می گردد.
-وسیله كمك آموزشی برای معلولین و پركردن اوقات فراغت آنان می باشد.

معایب بازی های رایانه
الف ) آسیبهای جسمانی
چشمان فرد به دلیل خیره شدن مداوم به صفحه نمایش رایانه به شدت تحت فشار نور قرار می گیرد و دچارعوارض می گردد.مشاهدات نشان داده می باشد كه نوجوانان چنان غرق بازی می شوند كه توجه نمی كنند تا چه حد از لحاظ بینایی و ذهنی برخود فشار می آورند.
به دلیل این كه كودك در یك وضعیت ثابت تا ساعتها می نشیند ، ستون فقرات و استخوان بندی او دچارمشكل می گردد. همچنین احساس سوزش و سفت شدن گردن ، كتف ها و مچ دست از دیگر عوارض كار نسبتاً ثابت و طولانی مدت با رایانه می باشد .
پوست فرد در معرض مداوم اشعه هایی قرار می گیرد كه از صفحه رایانه پخش می گردد.
ایجاد تهوع و سرگیجه خصوصاً دركودكان و نوجوانانی كه زمینه صرع دارند، از دیگر عوارض بازی ها ی رایانه ای می باشد .

برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید

ب ) آسیبهای روانی – تربیتی
1- تقویت حس پرخاشگری .

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

مهمترین مشخصه بازی های رایانه ای حالت جنگی اكثر آنهاست و این كه فرد بایستی برای رسیدن به مرحله بعدی بازی با نیروهای به اصطلاح دشمن بجنگد ، استمرار چنین بازی هایی كودك را پرخاشگر و ستیزه جو بار می آورد.
” خشونت ” مهمترین محركه ای می باشد كه در طراحی جدیدترین و جذابترین بازی های كامپیوتری به حد افراط از آن بهره گیری می گردد، چهره های معروف هالیوود كه در فرهنگ ما انسانهای ضد ارزش و غیراخلاقی هستند، در این بازی ها به صورت قهرمانهای شكست ناپذیر جلوه نمایی می كنند.
2- انزواطلبی :

دیدگاهتان را بنویسید