آیا خانم ها بیماری قلبی نمی گیرند؟ | بیماری

آکایران :این تصور هست که خانوما دچار بیماریای قلبی عروقی نمی شن. اما اینجور قطعیتی وجود نداره و لازمه که شما بیماریای قلبی، علل و عوامل اونو خوب بشناسین. مهمه که بدونین شمام در برابر دچار شدن به این بیماریا هستین یا خیر. حالا خوبیش اینه بیشتر خانوما عوامل خطر اصلی بروز بیماریای قلبی مانند دیابت، چاقی بیشتر از اندازه، مصرف دخانیات، کم تحرکی و فشار خون بالا رو ندارن، اما از خطرات این عوامل واسه سلامتی شون هم آگاه نیستن. در این مطلب در مورد باورهای عادی بوجود اومده در مورد بیماریای قلبی در خانوما رو بررسی کرده و درست و نادرست بودن اونا رو عنوان می کنیم.

: خانوما مریضی قلبی نمی گیرن؟

بنا : با اینکه عواملی مانند کم شدن اندازه هورمونای استروژن و پروستروژن در دوره یائسگی، خانوما رو در برابر دچار شدن به کلسترول خون بالا، افزایش چربی بدن و فشار خون بالا قرار میده، اما این مسئله بدون معنی نیس که خانمای جوون تر در ناحیه امن قرار دارن و خطری تهدیدشان نمی کنه.

به نظر کارشناسان، خانوما باید در دو دوره از زندگی خود چشم هاشون رو باز کنن و مراقب باشن.

اولین زمان مربوط به دوران بارداریه. اگه خانمی در بارداری با دیابت بارداری یا پره اکلامپسی مواجه شه، باید تغییراتی در سبک زندگی خود در پیش بگیره که خطرات احتمالی در آینده کاهش پیدا کنه، چون این دو مشکل خطر بروز بیماریای قلبی رو در خانوما بالا می برن.

مرحله بعد، شروع دوره یائسگیه. در این دوره باید خانوما به طور مرتب آزمایش داده و تحت نظر دکتر متخصص باشن تا بروز هر گونه خطر احتمالی کم بشه.

اگه شما در دوره یائسگی قرار دارین و تحت هورمون درمانی هستین، باید بدونین که این درمانا از دچار شدن به بیماریای قلبی جلوگیری نمی کنن

علائم سکته قلبی در خانوما مشابه آقایانه
این باور هم اشتباهه. علائم سنتی سکته مانند درد بازو، فک، گلو و درد قفسه سینه در هر دو جنس یه جوره، اما علائم دیگری مانند خستگی زیاد و نفس نفس زدن در بین خانوما بیشتر دیده می شه.

این علائم در خانوما به اندازه ۳۸ درصد و در آقایون ۲۷ درصد دیده می شه. در خانمای سن بالا تر، علائم بین قرار گرفتن در برابر استرس، فشارهای روحی، بی تحرکی و چیزای دیگه ای به جز اینا بروز می کنه.

اما معمولا خانوما اینجور نشونه هایی رو به عوامل دیگری مانند سن و سال، مشکلات کارای خونه و کار بیرون و چیزای دیگه ای به جز اینا نسبت میدن و احتمال نمی دن که ممکنه این علائم مقدمه سکته قلبی باشه.

به نظر کارشناسان امکان داره خانوما بدون اینکه متوجه باشن از بیماریای قلبی رنج ببرن.

اگه احساس می کنین مثل همیشه نیستین مخصوصا وقتی که ورزش می کنین، اجسام سنگین بلند می کنین و اگه تصور می کنین انرژی لازم واسه نفس کشیدن رو ندارین، بهتره به متخصص مراجعه کنین تا سلامت قلب تون بررسی شه.

 

اگه از مریضی قلبی رنج می برید، نباید ورزش کنین
اینم یه باور عادی اشتباهه. خانمایی که به هر دلیلی دچار بیماریای قلبی شدن، باید تشویق به فعال تر بودن و انجام ورزش شن، به خاطر اینکه ورزش و جنب و جوش بدنی مانع از پیشرفت مریضی می شه.

اما پیشنهاد می کنیم قبل از رفتن به باشگاه یا ورزش در پارک و چیزای دیگه ای به جز اینا، نظر دکتر خود رو جویا شید.

اگه داروی خاصی واسه قلب تون بخورین، مریضی شما تحتِ کنترل قرار میگیره. پس ورزش کردن با نظر دکتر تون واسه سلامتی شما به درد بخور هستش.

 

هورمون درمانی مانع از بیماریای قلبی می شه
خیر! این باور غلطه. اگه شما در دوره یائسگی قرار دارین و تحت هورمون درمانی هستین، باید بدونین که این درمانا از دچار شدن به بیماریای قلبی جلوگیری نمی کنن.

یافته های یه تحقیق آمریکایی که روی قلب انجام شده نشون میده که درمانای هورمونی باعث کاهش خطر بیماریای قلبی نمی شه و این درمانا فقط باید واسه کنترل مشکلات هورمونی استفاده بشه.

اگه در دوره یائسگی قرار دارین و می خواین عوامل ایجاد کننده مشکلات قلبی رو کم کنین، باید از مصرف دخانیات دوری کنین. وزن خود رو کنترل کرده و ورزش کنین. لازمه که تغذیه سالمی داشته باشین.

به نظر محققان، فشار خون بالا و دیابت دو دلیلی هستن که احتمال بروز بیماریای قلبی رو زیاد می کنن، اما در عین حال با ورزش، تغذیه مناسب و دارو قابل کنترل هستن.

 

اگه شما سابقه خانوادگی دچار شدن به مریضی قلبی رو دارین، حتما خودتون هم دچار میشین
حالا خوبیش اینه این باور هم غلطه. اگه دستورات لازم واسه پیشگیری از عوامل مریض کننده رو رعایت کنین، یعنی اینکه از مصرف دخانیات دوری کنین، تغذیه سالمی داشته باشین و به طور مرتب ورزش کنین، خطر بروز مرگ و میر به وجود اومده به وسیله سکته قلبی رو به ۸۲ درصد کاهش می دید.

به نظر محققان با دوری از عوامل خطرزا و مراعات نکات سلامتی، خطر بروز بیماریای قلبی کم میشه.

 

قرصای ضدبارداری تاثیری در بروز مشکلات قلبی ندارن
در بیشتر خانوما، قرصای ضدبارداری باعث بروز هیچ مشکلی نمی شن، اما در بخش کمی از جامعه زنان، مصرف قرصای ضدبارداری باعث افزایش احتمال تشکیل لختهای خونی و سکته قلبی می شه.

اگه سن و سال تون بالای چهله، سیگار می کشید و دچار پرفشاری خون یا مشکلات انعقادی هستین، کمی با احتیاط باشین، چون به نظر کارشناسان، خوردن قرص های ضدبارداری می تونه خطر بروز سکته قلبی رو زیاد کنه. 

فاطمه مهدی پور
بخش سلامت تبیان

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *