آیا خال ها را باید برداشت؟ | بیماری

اکثریت خالا و لکه های پوستی خوش خیم هستن و خطر دچار شدن به سرطان پوست در اونا بسیار کمه.

هر خالی که دارای یک یا چند نمای غیر عادی باشه، باید ورداشته شه؛ مانند مساوی نبودن ضایعه، بی نظم بودن حاشیه، یکنواخت نبودن رنگ خال و یا اندازه بیشتر از ۷ میلیمتر.

خالایی که در سنین بالا به رشد خود ادامه میدن یا دچار تیرگی رنگ و تغییر شکل می شن رو باید برداشت.

قبلا بعضی از پزشکان پیشنهاد می کردن که خالایی که در برابر اصطکاک یا تحریک همیشگی هستن، مثل خالایی که در ناحیه ریش آقایون هستن یا خالایی که در ناحیه کمربند یا آرنج قرار دارن به دلیل اینکه احتمال بدخیم شدن رو دارن باید ورداشته شن که امروزه اینجور اعتقادی وجود نداره.

بعضی خالا بدمنظره و ناخوشایند هستن و مریض از دید زیبایی یا به اصرار دور و بریا جهت عمل جراحی خال صورت مراجعه می کنن که برداشتن خال در این موارد باید با دقت و رعایت اصول جراحی جهت باقی نماندن یا به کمترین حد ممکن رسوندن خطر جوشگاه عمل انجام شه.

هر لکه، خال یا ضایعه پوستی که یهویی دچار تغییر در اندازه، شکل یا رنگ شه یا دچار خونریزی، خارش، درد یا زخم شه، باید به وسیله دکتر بررسی بشه.

ممکنه متخصص پوست به مریض اطمینان بده که خال مورد نظر خطرناک نیس و احتیاجی به عمل یا نمونه ورداری نداره و یا این که دکتر مبادرت به نمونه ورداری یا برداشتن ضایعه کنه و اگه مشخص شه که خال تغییرات بدخیمی داره، طبق عمق و پیشرفت ضایعه باید با حاشیه مشخصی ضایعه به طور کامل ورداشته شه و جهت پاتولوژی فرستاده شه.

اگه بعد از برداشتن، خال دوباره برگشت کرد حتما باید به دکتر مراجعه کرد. شاید اسکار(باقی موندن جای خال) بعد از عمل خال، بستگی به مهارت دکتر و نوع بازسازی پوست مریض داره.

بعضی از افراد مستعد تشکیل پوست اضافه در محل عمل جراحی هستن و در بعضی نقاط بدن خطر تشکیل جوشگاه محل عمل زیادتره.

در مورد خالای بزرگ روشی هست که باعث محو کردن کامل خال نمی شه، ولی از نظر ظاهری وضعیت بهتری به وجود می آورد؛ مثل لایه برداری (پیلینگ)، درم ابرژن و لیزر که باعث کم رنگ تر شدن خال می شن، ولی معمولا موقتی بوده و خطر دچار شدن به سرطان پوست (ملانوما) رو کم نمی کنه.

ملانوم بدخیم

این سرطان بدخیم ترین سرطان پوسته. هر چند ملانوم بدخیم فقط ۵ درصد سرطانای پوستی رو تشکیل میده، اما شایع ترین دلیل مرگ در اثر بیماریای پوستیه.

گسترش ملانوما در ده های گذشته رو به زیاد شدنه، طوری که در دنیای صنعتی به عنوان یه سرطان شایع مطرحه و در زنان پس از سرطان ریه مرتبه دوم رو کسب کرده. ملانوم در دوران کودکی و نوجوونی نادر بوده و سن شایع اون ۶۰ سالگیه.

الان دلیل اصلی ملانوم نامعلوم س، ولی فاکتورهای زیادی مثل فاکتورهای ژنتیکی، تابش اشعه ماوراء بتفش و تماسای محیطی در مریضی دخالت داره. به کار گیری منابع مصنوعی تولید اشعه ماوراء بنفش و لامپای نوسانی هم به عنوان فاکتورهای مناسب کننده حساب می شن.

اشعه آفتاب نقش کلی ای در ایجاد ملانوم داره. بهترین عامل محیطی در علل ایجاد ملانوم، اشعه آفتابه. نوع اشعه بیشتر از نوع اشعه ماوراء بنفش نوع B هستش. تابش متناوب و شدید آفتاب مخصوصا در کودکی که منتهی به آفتاب سوختگی می شه، فرد رو مستعد دچار شدن به ملانوم می کنه.

رابطه خال ملانوستیک و ملانوم بدخیم

درباره سرطانی شدن خالای ملانوستیک مطالعاتی در سراسر جهان انجام شده. حدود ۲۵ تا ۵۰ درصد ملانوما روی خالای ملانوستیک اکتسابی ایجاد می شه، ولی از اونجا که هر آدم بالغ ۳۰-۲۰ خال اکتسابی داره، در مقایسه با گسترش ملانوم بدخیم میشه گفت که بیشتر خالای اکتسابی در شرایط معمولی، سرطانی نمی شن.

دو گروه از خالای ملانوستیک بیشتر خطر سرطانی شدن دارن که خالای مادرزادی یا خالایی که در موقع تولد هست از این دسته ان. هر خال مادرزادی مثل کوچیک و بزرگ می تونه به سرطان تبدیل شه، اما این خطر در خالای خیلی بزرگ مادرزادی به خصوص خالایی که قسمت بزرگی از تنه رو پوشونده ان بیشتره. گروه دوم هم خالای دیس پلاستیکه که در مطلب " خالا خطرناک هستن؟" در مورد اونا توضیح داده شده (لینک این مطلب در پایین صفحه س).

خال خوش خیمه و به جز خالای مادرزادی و خالای دیس پلاستیک، بقیه خالا بیشتر بدون خطر هستن.

کلا خطر ایجاد ملانوم بدخیم در نژاد سفید پوست، آدمایی که تماس زیادتر از اندازه با نور خورشید دارن، حساسیت به نور خورشید، ضعف سیستم ایمنی، سابقه ملانوم جلدی یا وجود سابقه ملانوم در خونواده بیشتر از گروه های دیگه س.

در آخر باید گفت خالا دارای شکلای جور واجور مختلفی هستن و در تشخیص اونا حتما باید به ملانوم بدخیم توجه داشت.

خال خوش خیمه و به جز خالای مادرزادی و خالای دیس پلاستیک، بقیه خالا بیشتر بدون خطر هستن. در صورت هر گونه تغییری در اندازه، رنگ، قوام سطحی خال و پیدایش درد، خارش و خونریزی حتما باید روش زوم بشه و در صورت بروز هر کدوم از تغییرات فوق باید به متخصص پوست مراجعه شه که در صورت شک دکتر به بدخیمی خال، نمونه ورداری یا برداشتن ضایعه انجام می شه.

دکتر محمد علی نیلفروش زاده- متخصص پوست، مو و زیبایی

*

منبع : tebyan.net

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *