آیا خال را باید به تیغ جراحی سپرد؟ | بیماری

: خال رو باید به تیغ جراحی سپرد؟

   از اون خال هندوی معروف یار حافظ که شاعران زیادی رو به خود مشغول داشته، زمان زیادی می گذره.

حالاشاعران شیرین گفتار شوخ طبعی هم پیدا شدن که سفارش می کنن «خال یار» رو به تیغ «تیمار» بسپارین. خالایی که اون طور که «ظهیری» متخصص پوست و مو میگه انواعی داره. اون «خال» رو این طور تعریف می کنه: «سلولایی در بدن به نام ملانوسیت هست که منشأ جنینی دارن، اگه این سلولا افزایش شن وتوده ای بسازن خال ایجاد می شه.» به گفته اون خالا شکلای جور واجور زیادی دارن که اگه وصل به لایه بازال(تحتانی ترین لایه سلولی)، لایه ای که بین اپیدرم و درم قرار داره باشن به اونا خال «جانکشنال» میگن.»

تماس با نور آفتاب در ایجاد این نوع خالا نقش اساسی داره. هم اینکه جانکشنالا در کودکان و نوجوانان ظاهر می شه. اون یه اخطار هم میده: «خال جانکشنال اگه بعد از ۳۰سالگی ایجاد شه باید به بدخیمی شک کرد.»

به گفته ظهیری این خالا رو بیشتر در کف دست و پا و ناحیه تناسلی مشاهده می کنین. ظهیری درباره خال اسپایلوس یه جور خال نرم و صاف هم میگه: «این خال یه ضایعه گرد و صاف به رنگ قهوه ای کمرنگه که داخل اون نقاط تیره، قهوه ای تیره یا مشکی دیده می شه.» اون «اسپایلوس» رو یه خال «خوش خیم» می دونه. اون محل ظهور خال دیگری به نام «خال آبی» رو اسکایپ (پوست جمجه) و باسن می دونه و میگه: «موقع مهاجرت ملانوسیتا تعدادی از اونا در ناحیه عمقی پوست بدن یعنی در درم یا هایپودرم باقی مونده و خال آبی رو بوجود میاره.»

به گفته ظهیری خال spitz nevus هم بیشتر در کودکان دیده می شه: «شایع ترین محل در ساق پا و صورته. پر عروق بوده و به صورت برجستگیای قرمزرنگ دیده می شه.»

اون در توصیف خال دیگری به نام halo nevus هم میگه: دور و بر این خال یه هاله دبیک مانته یا بی رنگ ایجاد می شه. گاه ممکنه این هاله دور و بر ملانو هم دیده شه. اون تأکید می کنه در این موقعیت باید به ویژگی خال مرکزی توجه کرد. ظهیری به نوع خوش خیم این خال اشاره می کنه و میگه: «کم کم پسروی می کنه واز بین میره.» اون خالای گفته شده در بالا رو خالای تیپیکال معرفی می کنه و میگه: «این خالا احتیاجی به ورداشته شدن ندارن مگه قطر بالای ۶ میلی متر داشته باشن.»ظهیری بحث رو به سمت خالای «آتیپیکال» می بره و اونا رو خالایی غیرقرینه، دارای حاشیه بی نظم و رنگی غیر یکنواخت توصیف می کنه: «علاوه بر خالایی با قطر بیشتر از ۶ میلیمتر این خالا هم باید ورداشته شن.» به پیشنهاد دکتر ظهیری این خالا باید به صورت دوره ای معاینه شن، از ضایعات عکس جفت و جور شه تا دکتر معالج در معاینات بعدی متوجه تغییرات اونا شه. چون ممکنه در این خالا تغییراتی پیدا کرده و به ملانوم بدخیم تبدیل شه.»
اون در جواب به این سؤال که «ملانوم بدخیم» چیه میگه: «ریزفاکتور ملانوم بدخیم، پوست روشن و سابقه آفتاب سوختگی است که به طور طبیعی بین تماس دوره ای شدید با آفتاب نسبت به تماس طولانی و ناچیز با ملانوم بدخیم رابطه بیشتری هست. هم اینکه سابقه خانوادگی یا شخصی ملانوم؛ دچار شدن به خال آتیپیک در فرد و خال مادرزادی از دیگر ریزفاکتورای ملانوم بدخیمه.» به گفته این دکتر این خالا معمولاً علامتی ندارن اما بعضی وقتا ممکنه با خارش، خونریزی ودرد همراه باشن.
ظهیری درباره خالی که بعد از ورداشته شدن دوباره برمیگرده تأکید می کنه که حتماً باید بیوپسی شده و از نظر پاتولوژی بررسی شه. اون در جواب به این سؤال که چه آدمایی مستعد برگشت دوباره خال هستن میگه: «کسائی که سابقه ژنتیکی و خانوادگی ملانوم بدخیمی خال دارن.» در کسائی هم که سابقه خانوادگی خالای زیاد دارن یا دربدن خودشون خالای زیادی هست.

تماس با نور آفتاب در ایجاد این نوع خالا نقش اساسی داره

چه خالایی رو ورداریم؟
به گفته ظهیری خالایی که در اصطکاک و جنب و جوش همیشگی هستن بهتره ورداشته شن البته نه از نظر خطر بدخیمی بلکه ممکنه این خال ها زخمی شده ومشکلات زیادی رو به وجود بیارن.
کک مک خال نیس و ایجاد خال افزایش سلولی زیاده اما در کک مک سلولا افزایش نمی شن فقط تولید ملانین زیاد می شه. کک مک درمان قطعی نداره فقط میشه از بروز و تیره رنگ شدن ضایعات جلوگیری کرد.
به گفته اون واسه برداشتن خالا روشای زیادی هست که از جمله میشه برش و برداشتن و بخیه خال مورد نظر، دستگاه آر اف جراحی که احتیاجی به برش و برداشتن نداره و… اشاره کرد. هم اینکه ظهیری روش تراشیدن خال رو پیشنهاد نمی کنه و میگه: «برداشتن خال منتهی به ملانوم بدخیم نمی شه مگه خالایی که احتمال بدخیمی داشته باشن. پس قبل از برداشتن خال باید آزمایش و معاینات لازم درباره خال انجام گیرد.» اونم اینکه پیشنهاد می کنه: «خالایی ورداشته شه که احتمال بدخیم شدن دارن یا از دید زیبایی و کارکرد واسه مریض مشکل ایجاد می کنن.» به گفته این متخصص با دست زدن و دستکاری کردن خال معمولاً خال بدخیم نمی شه اما پیشنهاد می شه

۵ ماسک خونگی واسه سفید کردن پوست صورت

پیشنهادای تغذیه ای واسه مبتلایان به جوش

زیبایی صورت با چه روشی تکمیل می شه؟!

چه عواملی موجب شدید شدن جوش می شن؟

.

منبع :

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *