آیا جرم گوش بعد از پاک کردن گوش | برطرف می شود ؟ | بیماری

جرم گوش بعد از پاک کردن گوش، برطرف می شه ؟

جرم گوش یا همون ماده زرد رنگ چسبنده ای که به وسیله سلولای موجود در گوش ترشح می شه یه سد محکم در برابر آلودگی هاست که واسه پاک کردن اون باید دقت بیشتری کنیم که دراین زمینه نکاتی رو در ادامه می خونین.

جرم گوش یا همون ماده زرد رنگ چسبنده ای که به وسیله سلولای موجود در گوش ترشح می شه یه سد محکم در برابر آلودگی هاست که واسه پاک کردن اون باید دقت بیشتری کنیم که دراین زمینه  ۱۰ نکته مهم  رو در این رابطه می خونین.

جرم گوش که به اون واکس گوش، موم یا سرومن هم می گن، ترکیبی از چربی (مترشحه از غدد چربی پوست)، سلولای پوستی جدا شده از داخل گوش و ترشحات غدد سرومن در کانال گوش خارجیه. 

۲- جرم گوش شما از چه نوعیه؟

جرم گوش دو نوع خشک و مرطوبه. نوع اون بستگی به ژنتیک شما داره. ژنتیک مردم آسیای شمال شرقی مخصوصا مردم کشورای چین یا کره طوریه که جرم گوش خشک دارن، در حالی که جرم گوش افراد بقیه کشورها مرطوبه. 

۳- چیجوری جرم گوش مثل موی بینی است؟ 

 در واقع جرم گوش یکی از عوامل محافظتی بدنه. جرم گوش مثل مژهای چشم و موهای بینی از بدن ما در برابر عوامل مزاحم مثل گردوغبار، باکتریا و بقیه میکروارگانیسما مراقبت می کنه. این عوامل با ورود به بدن باعث بروز ناراحتی، التهاب و عفونت می شن. 

اگه در اثر تجمع جرم گوش، شنوایی شما کم شده و صداها رو به سختی می شنوین، واسه معاینه پیش دکتر متخصص گوش و حلق و بینی برید. 

۴- چیجوری جرم گوش مثل اشکه؟ 

جرم گوش، گوشامون رو لیز و نرم می کنه، همونجوریکه اشک، چشمامون لیز و مرطوب می کنه. اگه مقدار جرم گوش کم باشه، گوشا دچار خشکی و خارش می شن.

 

۵- جرم گوش بعد از پاک کردن گوش، برطرف می شه ؟

گوشا با لطف جرم گوش، خودشون رو پاک و تمیز می کنن. هر وقت شما فک یا چانه خود رو تکون می دید، جرم گوش به آرومی از طرف پرده گوش به سمت سوراخ گوش میاد. بعد خشک شده و بیرون میفته. 

 ۶- لطفا داخل گوش خود رو دستکاری نکنین !

 واسه تمیز کردن گوش نباید چیزی داخل گوشتون فرو کنین، چون گوشا خودشون رو تمیز می کنن. 

واسه خاروندن گوش یا خارج کردن جرم گوش، گوش پاک کن، سنجاق، انگشت دست و هر چیز دیگری رو وارد گوشتون نکنین، چون با این کار جرم رو بیشتر به سمت داخل گوش هل می دید که می تونه گوش رو کیپ کنه و شنوایی شما کم شه. 

۷- هیچوقت از شمع گوش استفاده نکنین !

 بعضی افراد واسه پاک کردن جرم گوش از شمع گوش استفاده می کنن. در این روش، فرد روی یه طرف بدن خود دراز میکشه و شمعی مخروطی شکل و تو خالی در داخل کانال گوش قرار میگیره. بعد شمع رو روشن می کنن. در واقع گرما شمع، جرم گوش رو نرم می کنه و بیرون می آورد.در حالی که این کار هیچ فایده اثبات شده ای نداره و در عین حال باعث سوختگی گوش، گرفتگی گوش در اثر تجمع جرم و سوراخ شدن پرده گوش می شه. 

۸- چیجوری جرم گوش روی شنوایی موثره؟ 

تجمع و سفت شدن جرم گوش، شایع ترین دلیل کاهش شنوایی است. ممکنه بعضی وقتا جرم گوش به طرف پرده گوش هل داده شه و یا گوشا زیادتر از اندازه لازم، جرم تولید کنن.علائم تجمع و سفت شدن جرم گوش عبارتند از درد گوش، احساس سنگینی و پری گوش، احساس کیپ شدن گوش و زنگ زدن گوش

هم اینکه ممکنه گوشاتون دچار خارش، بوی نامطبوع و ترشحات شن. 

۹- چیجوری جرم گوش رو تمیز کنیم؟ 

 اگه احساس می کنین گوشاتون در اثر تجمع جرم گوش  بسته شدن، پیش دکتر متخصص گوش و حلق و بینی برید تا جرم گوش شما رو تمیز کنه. واسه این کار: 

 اول لازمه جرم گوش رو نرم کنین. طبق دستور دکتر به مدت چند روز، دو تا سه بار در روز چند قطره روغن گلسیرین فنیکه رو داخل سوراخ گوش خود بریزین. این روغن جرم گوش رو نرم می کنه و باعث خروج راحت تر اون می شه. 

 بعد از چند روز پیش دکتر می رید. دکتر با به کار گیری یه سرنگ پر از آب گرم، داخل گوش شما رو شستشو میده تا جرم گوشا خارج شه. 

 بعد بیرون گوش خود رو با دستمال کاغذی تمیز خشک می کنین. یا اینکه می تونین با باد ملایم سشوار داخل اونو به آرومی خشک کنین. 

بیماران گرفتار به دیابت و یا مشکل سیستم ایمنی بدن باید قبل از این کار، مریضی خود رو به دکتر بگن. 

۱۰- کی پیش دکتر بریم؟ 

 اگه در اثر تجمع جرم گوش، شنوایی شما کم شده و صداها رو به سختی می شنوین، واسه معاینه پیش دکتر متخصص گوش و حلق و بینی برید.اگه بعد از شستشوی گوش به وسیله دکتر، دچار مشکلی در گوشای خود گشتید، دوباره پیش دکتر برید، مثلا اگه دچار درد گوش شدید و یا اینکه بازم صداها رو خیلی کم می شنویدین. 

اگه از وسایل کمک شنوایی مثل سمعک استفاده می کنین و یا هر چند مدت یه بار گوشاتون در اثر تجمع جرم کیپ می شن، باید هر چند مدت یه بار واسه تمیز کردن گوشای خود پیش دکتر برید. 

بعضی از افزاد واسه تمیز کردن گوش از وسایلی مانند کلید ، وسایل نوک تیز و … استفاده میکنن، این کارا واسه سلامت گوش بسیار مضره و ممکنه آسیب جدی به گوش وارد کنه.


جرم گوش بعد از پاک کردن گوش، برطرف می شه ؟

۵/۵

۱۶

منبع : پرشین ایشون /ن

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *