آیا جرمگیری دندان‌ها کار درستی هست؟ | بیماری

 

۱- یه سری از تغییر رنگا روی دندون در واقع پوسیدگیایی هستن که معمولاً به صورت مشکی رنگ مشاهده می شه و در حالتای پیشرفته به صورت چاله در میان و در آخر به پیشرفت پوسیدگی دندون درد شروع می شه.

یه راه تشخیص قطعی این تغییر رنگا اینه که در پوسیدگیای پیشرفته در دندون چاله ایجاد می شه. برخلاف جرم که معمولاً روی دندون می شینه و حجم اضافی رو اشغال می کنه.

۲- یه سری از تغییر رنگها در ساختمون خود دندون وجود دارن و معمولاً این تغییر رنگها دائمی بوده و با جرم گیری از بین نمی ره.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین با تراش اون معمولاً در زیر هم همین لکه ها رو داره و این تغییر رنگها یا به وجود اومده به وسیله مصرف دارو در زمان رشد جوونه دندون، یا به وجود اومده به وسیله مشکل تکاملی دندانا و کمبود املاح جور واجور در زمان تشکیل دندون و یا به وجود اومده به وسیله افزایش فلوراید آب مصرفی و … هستش.

۳- نوع سوم تغییر رنگها به وجود اومده به وسیله موادیه که معمولا مصرف می کنیم و رسوباتی که روی دندون تشکیل می شه. این رسوبات یا به صورت رنگدونه هستن و یا به صورت جرم که بحث اصلی ما رو تشکیل میده. این جرما بخوبی با جرم گیری از بین می رن.

و همین جرما هستن که لثه رو تخریب کرده و در آخر باعث لق شدن دندانه ها می شه بدون اینکه خود دندون مشکلی داشته باشه.

جرم چیه و چیجوری تشکیل می شه؟

بزاق ما معمولا دارای املاح زیادیه که قدرت رسوب کردن رو دارن. این املاح معمولاً در جاهایی که با غذا و مسواک کمتر در تماسه رسوب می کنن.

رسوب این املاح همراه س با ایجاد بستر مناسب واسه جایگزینی میکروبهایی که به طور طبیعی در دهن هست و رشد و افزایش اون … اضافه شدن پروتئینای موجود در غذا و بزاق و هم اینکه لاشه سلولهای مرده بافتای جور واجور دهن در کل باعث افزایش حجم این رسوبات شده وبه مرور جرم تشکیل می شه و در دهن قابل مشاهده می شه.

چیزی که مهمه اینه که ما معمولاً مقدار کمی از جرم تشکیل شده رو می تونیم مشاهده کنیم و قسمت کلی این جرم با تخریب لثه در زیر لثه تخریب شده جانشین شده و از دید مستقیم ما مخفی می مونه و مسئله مهمتر اینکه این جرمای تشکیل شده پر از میکروبهای مختلفه و با مسکواک زدن هم تمیز نمی شه و این میکروبها بین ۲۰ الی ۴۰ درصد جرم تشکیل شده رو تشکیل میده و افت چسبنده لثه رو که محکم به دندون چسبیده رو بمرور تخریب کرده و بافت نگهدارنده حیاتی لثه رو تخریب کرده و باعث سست شدن پایه های دندون می شه.

پس نتیجه می گیریم که با جرم گیری و تمیز کردن این جرمای تشکیل شده روی دندون از روند تخریب لثه جلوگیری کنیم.

به چه دلیل مردم فکر می کنن که جرم گیری دندون رو خراب می کنه؟

اون طور که در قسمت اول این بحث ذکر شد جرمای تشکیل شده روی دندون به مرور باعث آزردگی لثه شده و خود جانشین می شه. این چون به مرور اتفاق میفته و مریض متوجه عقب نشینی لثه نمی شه و لثه ای که عقب نشینی کرده با جرم گیری جانشین می شه و فضای خالی که بین دندانه ها در اثر عقب نشینی لثه هم که ایجاد می شه از دید مریض مخفی می مونه.

موقعی که مریض واسه جرم گیری مراجعه می کنه وقتی این جرما رو تمیز می کنیم لثه ضعیف شده در برابر دید مریض قرار میگیره و اینجور احساسی بدست میده که جرم گیری باعث از بین رفتن لثه شده؟ و بقول خودشون هم لثه پایین رفته و هم لای دندانه ها باز شده. اگه تموم این اتفاقات قبلاً انجام شده بوده و لی از دید مریض مخفی بود.

دو مسئله افکاری رو شدید شدن می کنه: اول اینکه موقع جرم گیری در هر صورت خونریزی اتفاق میفته و این چیزی طبیعیه ولی مریض این رو دلیل آسیب دیدن لثه هاش می دونه و فکر میکنه همین خونریزیا به دلیل کنده شدن لثه ها از روی دندانه.

دومین مسئله اینه که موقعی که جرم به ضخامت کافی روی دندون می شینه مانع رسیدن سرما و گرما به دندون می شه و به طور طبیعی که دندانهامون در برابر سرما و گرمای متعادلی در محیط دهن واقعه با اینحال جرمها و نبود رسیدن سرما و گرما به دندون، دندون به مرور حساسیت خود رو از دست داده و موقعی که با جرمگیری این جرمها رو پاک می کنیم یهو دندون در برابر سرما و گرما قرار میگیره و مریض تفسیر غلط خود رو تکمیل می کنه که چون دندانم تراشیده شده به آب سرد و گرم هم حساس شده، جرم گیری کردم لثه ام پایین رفت.

بین دندانهایم فاصله افتاد، دندانم تیر می کشدو … کل این افکار مریض رو به این نتیجه میرسونه که جرم گیری دندون رو خراب می کنه.

چند نکته در مورد جرم گیری:

۱- حتماً سالی یه بار جرم گیری رو در برنامه بهداشتی خود بذارین.

۲- مطمئن باشین که با دقت در درست مسواک زدن ، تشکیل جرم به کمترین حد ممکن می رسه.

۳- اگه موقع مسواک زدن دیدید که از ناحیه ای از لثه هاتون خون میاد، بدونین که اون ناحیه دچار مشکله و به دندانپزشک خود مراجعه کنین. ناحیه ای که خون میاد بیشتر مسواک بزنین و از خونریزی اون نترسین. مطمئن باشین با خوب مسواک زدن و بیشتر مسواک زدن اون ناحیه خونریزی خیلی کاهش پیدا می کنه .

۴- اگه جرم زیادی داشتین و بعد از جرم گیری دندانهایتان به سرما و گرما حساس شده زیاد نگران نباشین به مرور کلکش کنده میشه.

۵- بعد از جرم گیری حتماً از دهانشویه مناسب استفاده کنین تا در بهبود زخمهای به جا مونده از جرم موثر افتد. استفاده همیشگی از دهانشویها زیاد پیشنهاد نمی شه و یه هفته بعد از جرم گیری می تونین به کار گیری دهانشویه رو قطع کنین.

۶- هیچ آنتی بیوتیکی قبل و بعد از جرمگیری نیاز نیس. در موارد خاص حتماً دندانپزشکتان تجویز می کنه.

منبع:دایان

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *