آیا جراحی چاقی آخرین راه است ؟ | رژیم غذایی

جراحی چاقی آخرین راه س ؟

تصور کنین که همه راه ها رو واسه کاهش وزن امتحان کرده ایدو هیچ دری نمونده که نزده باشین جز جراحی. در این صورت دنبال چه اطلاعاتی می گردیدتا مطمئن شید که این جراحی به درد شما می خوره و می تونه شمارو به اندازه ای که لازمه لاغر کنه؟ اگه بخواین درخصوص مشکلات و شرایط عمل بیشتر بدونین، سراغ کی می رید ؟ جراحی که تعداد زیادی عمل در این بخش انجام داده و براساس تجربه می دونه کدوم روش به درد کدوم نوع چاقی می خوره و چیجوری می شه شرایط رو واسه رسیدن به بیشترین حد کاهش وزن مدیریت کرد؟ عضو هیئت علمی دانشگاه که درآخرین کنگره جهانی شرکت می کنه و آخرین اطلاعات و اخبار رادر بخش چاقی در اختیار داره؟ ما با در نظر گرفتن این شاخصها سراغ دکتر علیرضا خلج، متخصص جراحی عمومی ، فلوسیپ جراحی لاپارآسکوپی پیشرفته و چاقی دانشیار دانشگاه رفتیم .اون تا الان بیشتر از ۳۰۰۰ جراحی چاقی انجام داده و جزو خوش نام ترین کارشناسان این میدون س. در ادامه می تونین بیشتر سوالاتی رو که ممکنه یه جور جراحی چاقی موسوم به «اسلیو» در ذهنتون هست، از زبون دکتر خلج جراح برتر ایران به انتخاب شورای عالیه اعتبار بخشی جراحی چاقی اروپا و فدراسیون بین المللی جراحی متابولیک بخونین و ببینین این عمل به درد شما می خوره یا خیر؟

جراحی اسلیو چه تغییری روی دستگاه گوارش بوجود میاره که باعث کاهش وزن می شه؟

امروزه جراحیای چاقی واسه درمان چاقی بیشتر از اندازه و مشکلات اون به دلیل نتیجه دهی بسیارخوب و مشکلات کم، بسیار روش زوم شده. در بین این جراحیا، جراحی اسلیو معده جزو محبوب ترین جراحیای چاقی در سراسر دنیاست جراحی اسلیو یه جور از جراحی چاقیه که در انکاهش قابل توجه ظرفیت معده و ایجاد یه محدودیت اجباری و فیزولوژیک در اندازه غذای مصرفی فرد صورت میگیره . در این نوع جراحی ۸۰ در صد از بخش قابل ارتجاعی معده شاما یه تیکه از معده- که هورمون گرلین ؛ هورمونی که نقش بسزاییی در ایجاد اشتها داره یا همون هورمون گرسنگی  ترشح می کنه – از معده جدا شده و در قسمت با نخ تیتانیومی مخصوص و به کمک یه دستگاه خاص جوش می خوره. بیماران بعد از عمل جراحی به دلیل کوچیک شدن قابل  توجهی معده و حذف هورمون گرلین به صورت فیزولوژیک، تمایل بسیار کمی به مصرف خوراکی داشته و حتی در صورت تمایل، توان مصرف زیادتر از اندازه خوراکی رو ندارن این محدودیت با تغییراتی نامحسوس تا آخر عمر باقی می مونه و جراحی تو یه سال اول با عث کاهش وزن قابل توجه فرد می شه و در ادامه ، این کاهش وزن رو به همین صورت نگه می داره .

جراحی اسلیو به درد چه کسائی می خوره ؟

انتخاب فوت وفن عمل جراحی به وسیله تیم پزشکی و براساس مشاوره  های قبلی از عمل ، معاینه ها و بررسی سبک زندگی شما قبل از عمل انتخاب می شه ، اما کلا در آدمایی که ریزه خواری شدید و پیشگیری ناپذیر ، وزنای بسیار بالا (بالای ۱۵۰ تا ۱۶۰ کیلو) و بیماریای متابولیک خاص و طولانی مثل دیابت دارن ، اسلیو گزینه اول جراحی نیس .

با اسلیو چقدر وزن کم می کنیم ؟

انتظار اینه که با انجام عمل جراحی اسلیو که فرد بین ۷۰ تا ۹۰ درصد وزن خود رو طی ۱۸ ماه یا به صورت میانگین بیشترین حد ۴۵ کیلو رو طی ۱۸ ماه از دست میده .

اسلیو مشکلات داره ؟

بعضی از مشکلات عمل جراحی اسلیو مانند خیلی از عماای جراحی دیگراست مانند عفونت محل زخم ، حساسیت به نخ بخیه و… که این مشکلات ممکنه در هر عمل دیگری که حتما ربطی به دستگاه گوارش یا چاقی نداره ، اتفاق بیفته . البته این موارد باتوجه به روشای لاپارا سکوپیک و کوچیک بودن محل برشا با احتمال بروز کمتری دارن و در صورت بروز هم شدت آسیب ناچیز تر هستش . مشکلات دیگه مانند آمبولی ، خونریزی و لیک یا نشست از محل جراحی تا حدودی قابل پیش گیری بوده ومختص اسلیو نیس و تا حدود زیادی هم به انجام مشاوره های قبل از عمل و وضعیت و میزانت جنب و جوش خود مریض وابسته .

اگه عمل اسلیو رو انجام بدیم، در صورت ضرورت دیگه امکان آندوسکوپی از معده رو نخوایم داشت؟

خیر، بعد از عمل اسلیو با در نظر گرفتن نبود تغییر جدی در راه گوارشی و فقط کوچیک شدن قابل توجه معده ، اندوسکوپی مانند حالت عادی ممکن هستش و هیچ نگرانی خاصی در این مورد موجود نیس .

بعد از اسلیو معده دوباره گشاد می شه؟

بعد از جراحی اسلیو کم کم در صورت نبود رعایت نکات تغذیه ای ، امکان ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش حجم معده هست که با در نظر گرفتن کاهش ۸۰ درصدی حجیم بین عمل ، این تغییر بسیار ناچیزه .

بعد از اسلیو هم باید رژیم بگیریم؟

خیر، بعد از عمل اسلیو ، بدن شما به صورت خودکار میل بیشتر از اندازه به خوردن خوراکیا رو نداره و فقط کافیه این رژیم غذایی خود کار رو تا سالای پس ازعمل حفظ کنین . هر چند بعد از جراحی اسلیو ، کیفیت و نوع غذاهای مصرفی شما باید به وسیله تیم پزشکی با در نظر گرفتن توانایی محدودتان در مصرف خوراکیا به دقت تنظیم شه و اگه این تناسب و تنوع پیشنهاد شده ، رعایت نشه و فرد شروع به مصرف غذاهای قندی کنه یا روبه ریزه خواری بیاره ، احتمال کاهش وزن با سرعت کم تری یا افزایش کم کم وزن و ایجاد ضعف در دراز مدت بالا  میره.

بعد از جراحی  اسلیو تا آخر عمر موقع غذا خوردن تهوع دارم؟

نشونه هایی مانند  تهوع سوزش معده، استفراغ ودرد در ناحیه معده در دوره ای کوتاه (یک تا سه ماه) پس از عمل در افراد جور واجور به اندازه جور واجور میشه دید. همونجوریکه گفته شد این علامتا تو یه دوره کوتاه پس از عمل وجود داشته وپس از یه مدت رفع می شه.پس از انجام عملای جراحی باید رژیمای غذایی خاصی رااز نظر نوع و کیفیت غذاها در هر هفته پس از عمل به وسیله تیم پیگیری پس از جراحی واسه شما تجویز شه . در صورت اجرای درست این برنامه غذایی، مشکلات گوارشی پس از عمل درحداقل مقدار هستش . مثلا در دو هفته اول پس از جراحی به دلیل التهاب موضع عمل و موافق نشدن دستگاه گوارش با جراحی، مصرف مایعات صاف شده و به مرور پس از اون مصرف غذاهای نرم شده و پوره ها، بهترین برنامه غذایی پس از عمله، بعد تیم پیگیری پس از بررسی و معاینه شما، رژیم غذاهای جامد رو به برنامه غذایی تون اضافه می کنه.

بعد از اسلیو میتونم باردار شوم ؟

بله، پس از کاهش وزن دلخواه ومناسب پس از عمل جراحی ، امکان بارداری هست و این هدف طی یه سال و نیم پس از عمل محقق می شه، پس به آدمایی که قصد بارداری دارندتوصیه می شه تا ۱۸ ماه پس از جراحی اسلیو مبادرت به بارداری نکنن . اگه هم باردار شدید بهتره یه سالو نیم پس از زایمانصبر کرده و بعد مبادرت به جراحی کنین .

اسلیو روی کارکرد جنسی تاثیر میذاره ؟

معمولا به دلیل کاهش قابل توجه وزن پس از جراحی اسلیو، به مرور کارکرد جنسی فرد خوب میشه و توان و میل جنسی بالاتر میره . در افراد چاق سلولای چربی مقدار زیادی هورمون لپتین ترشح می کنن که در مقادیر زیاد باعث کاهش میل و توانایی جنسی می شه؛ پس با کم شدن بافت چربی و کاهش هورمون لپتین و افزایش بافت عضلانی و توانایی فیزیکی بدن، توانایی جنسی هم زیاد می شه . مگه اینکه کاهش وزن پس از جراحی غیر استاندارد و بی کیفیت باشه ، طوری که باعث ضعف عمومی بدن شه . در این حالت طبیعیه میل و توان جنسی فرد کاهش پیدا می کنتد .

بعد از جراحی اسلیو باید جراحی پلاستیک هم انجام داد؟

به دلیل کاهش وزن قابل توجه در مدت کوتاهی پس از جراحی، بافت پوست فرصت یکی بودن کامل با چربیای زیرین رو نداره .

البته در صورت انجام ورزشای خاص که باید به وسیله تیم پیگیری به شما پیشنهاد شه، قدرت یکی بودن بالا رفته و افتادگیای پوستی در نتیجه نبود یکی بودن به کمترین حد ممکن می رسه؛ بنابرایندر صورتی که افتادگیای پوستی زیادتر از اندازه باشه، جراحی پلاستیک واسه اصلاح اونا لازم هستش . هم اینکه در صورت مصرف نکردن به اندازه کافی مایعات، افتادگیای پوستی پس از جراحی هم تیشتر می شه. البته بخشی از افتادگیا در صورت نیاز با به کار گیری فوت وفن آر. اف خوب درمان می شه .

ممکنه  جراحی اسلیو بکنم و بمیرم؟

احتمال مرگ و میر به وجود اومده به وسیله این عمل کم بوده و کم تر از نیم درصده و از این نظر فرقی میان اسلیو با بقیه موجود نیس و در واقع این عدد، خطر طبیعی جراحیه.

جمع آوری : هفت گنج

.

منبع : ۷ganj.org

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *