آیا جراحی بای پس معده عوارض دارد؟ | رژیم غذایی

جراحی بای پس معده یکی از عادی ترین روشای جراحی با هدف کاهش وزن است. پس از عمل جراحی بای پس معده ، معده کوچیک می شه و بخش موثر روده کوچیک و در نتیجه سطوح جذب هم به طور زیادی کم میشه و این کار منتهی به بعضی مشکلات جانبی می شه.

نبض ما– جراحی بای پس معده معمولا به وسیله لاپاراسکوپی صورت میگیره و در بعضی موارد به وسیله عمل جراحی بازم انجام می شه. واسه هر جراحی، مشکلات جانبی بسیاری انتظار میره. این ممکنه شامل مشکلات جانبی گذرا و بی ضرر یا اثرات عمیق و بد باشه.

سندرم تخلیه سریع معده

وضعیتیه که تخلیه غذا از معده به روده سریع اتفاق میفته. این به دلیل دخالت در ظرفیت معده، نابود کردن عصبا و ساختار تخلیه پیلوریک غیر طبیعی اتفاق میفته و در ۵۰٪ بیماران پس از لاپاراسکوپی بوسیله معده بواسیر مشاهده می شه.

براساس زمان شروع پس از غذا خوردن، سندرم تخلیه می تونه زود یا دیر اتفاق بیفته. علائم سندروم خیلی زود، ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پس از غذا اتفاق می افته.

علائم، به وجود اومده به وسیله تخلیه سریع هیپراسمولار در داخل روده کوچکه که منتهی به حرکت روون به روده می شه و باعث انقباض روده کوچیک می شه. علائم این سندروم ممکنه سوزش، گرفتگی شکمی، استفراغ و اسهال باشه. تخلیه دیر هنگام ۱-۳ ساعت پس از غذا اتفاق می افته.

به دلیل تخلیه سریع و جذب گلوکز به جریان خون، ترشح انسولین زیاد می شه. این منتهی به هیپوگلیسمیا (گلوکز خون پایین) می شه.

علائم اون عبارتند از عرق زیاد، سردرد، سرخ شدن، سرگیجه و تب و تپش قلب. خوردن وعده های غذایی کوچیک و پیروی از دستورالعمل رژیمی که به وسیله دکتر تعیین شده، به کاهش این وضعیت کمک می کنه.

مشکلات جراحی بای پس معده

کم آبی

تخلیه مایع بدن می تونه یه اثر جانبی از جراحی بای پس معده باشه و می تونه به دلیل کاهش سطح جذب روده باشه. پس مصرف کافی مایعات، پس از عمل جراحی بای پس معده لازمه.

اگه این آسیب به درستی درمان نشه، مریض ممکنه دچار حالت تهوع و استفراغ شه که اونم باعث کم شدن آب بدن می شه.

سنگ کیسه صفرا

یکی از مشکلات جانبی مهم جراحی بای پس معده ، تشکیل سنگ کیسه صفرا هستش و در طول دوره کاهش سریع وزن اتفاق میفته. بیماران چاق بیشتر در برابر سطح بالای کلسترول خون و تشکیل کیسه صفرا هستن.

اندازه بروز این مریضی می تونه تا ۳۶٪ باشه و در ۶ ماه پس از عمل جراحی بای پس معده بیشتر اتفاق میفته. خیلی از بیماران بدون علائم هستن، در حالی که بعضی هم علائم شدید دارن که نیاز به جراحی حذف کیسه صفرا دارن.

ریزش مو

کمبود تغذیه ای، کاهش وزن زیادتر از اندازه و یا جواب بدن به جراحی بای پس معده می تونه منتهی به از دست دادن مو شه. با این حال، انتظار میره که مو پس از حدود ۳-۶ ماه خود دوباره رشد کنه و یا نیاز به مصرف مکملایی شامل مواد مغذی مانند بیوتین، روغن دانه کتون، روی و چیزای دیگه ای به جز اینا باشه. هم اینکه میشه با مصرف مکملای رژیم غذایی دارای منیزیم، کلسیم، روی، ویتامین B از ریزش مو جلوگیری کرد.

بی اختیاری مدفوع

این اتفاق معمولا در بیماران گرفتار به اسفنکتر مقعدی ضعیف دیده می شه. سندرم تخلیه منتهی به افزایش سیالیت مدفوع می شه و اسفنکتر ضعیف تحتانی که در حالت عادی مخفی، رو می شه.

بقیه مشکلات جانبی شامل بلع سخت، سوء هاضمه، بیماریای دهن و دندون و سنگ کلیه است. بیشتر این مشکلات جانبی با کمک برنامه رژیم غذایی برابر با تجویز دکتر قابل رفع هستن.

مراقبتای پس از جراحی بای پس معده

شاید پس از جراحی بای پس معده ۱ تا ۳ روز رو در بیمارستان بستری باشین. پس از اون می تونین مایعات یا غذاهای آبکی بخورین. شما می تونین بدون مشکلات زیادی به دور و بر حرکت کنین.

شما درزمان ۳ تا ۶ ماه اول به سرعت کاهش وزن دارین. در طول این مدت ممکنه:

  • بدن درد داشته باشین
  • احساس خستگی و سردی کنین
  • دچار خشکی پوست شید
  • تغییر خلق و خو داشته باشین
  • دچار ریزش یا نازک شدن مو شید

این مشکلات وقتی که بدنتون به کاهش وزن عادت کرد و وزنتون ثابت شد، باید برطرف شن. به دلیل کاهش سریع وزن، شما باید دقت کنین که تموم مواد مغذی و ویتامینای لازم بدن خود رو واسه ریکاوری سریعتر، دریافت کنین. سرعت کاهش وزن پس از ۱۲ تا ۱۸ ماه کم میشه.

رژیم غذایی

شما تا ۲ یا ۳ هفته بعد از جراحی باید مایعات و غذاهای آبکی بخورین. و کم کم غذاهای نرم رو به رژیم غذایی خود اضافه می کنین.

یادتون باشه که غذا رو در اندازه های کوچیک به آرومی و به طور کامل جستجو کنین. همزمان غذا و آب رو میل نکنین! نوشیدن مایعات باید دست کم نیم ساعت پس از خوردن غذا باشه.

آب رو به آرومی بخورین. به هنگام نوشیدن آب رو مزه مزه کنین و قورت ندین. از نی استفاده نکنین چون ممکنه باعث ورود هوا به معده شه.

فعالیت بدنی

– انجام بعضی فعالیتا پس از جراحی بای پس معده، به شما کمک می کنن که سریعتر بهبود یابید. در طول هفته اول:

– پس از جراحی راه رفتن رو شروع کنین: حرکت در خونه و دوش گرفتن و به کار گیری پله ها در خونه.

– اگه در بین انجام کاری احساس درد می کنین اونو متوقف کنین.

– اگه عمل جراحی لاپاروسکوپی داشتین، می تونین پس از ۲ تا ۴ هفته فعالیتای روزمره خود رو انجام بدین. اما اگه جراحی باز داشتین، ممکنه ۱۲ هفته طول بکشه.

قبل از این زمان، نباید:

– هر چیزی که سنگین تر از ۱۰ تا ۱۵ پوند (۵ تا ۷ کیلوگرم) باشه بلند کنین.

– هر گونه فعالیتی که شامل هل دادن یا کشیدن باشه رو انجام بدین

– رانندگی اگه از داروهای مسکن شامل مواد مخدر استفاده می کنین. این داروها باعث خواب آلودگی می شن.

باید:

– پیاده روی کوتاه داشته باشین و به آرومی از پله ها بالا و پایین روید.

– اگه در شکم احساس درد می کنین، تلاش کنین که بلند شید و حرکت کنین. ممکنه کمک کننده باشه.

– مراقب افتادن و لیز خوردن خود در خونه و حموم باشین. خونه خود رو از این نظر ایمن کنین.

– اگه دکتر تون موافق باشه، می تونین یه برنامه ورزشی رو از ۲ تا ۴ هفته بعد از عمل شروع کنین.

– شما احتیاجی به رفتن به باشگاه ندارین. اگه مدت زمان طولانی فعال نبودین و ورزش نمی کردین، واسه جلوگیری از آسیب، به آرومی شروع به کار کنین. هر روز یه پیاده روی ۵ تا ۱۰ دقیقه ای شروع خوبیه. این مقدار رو زیاد کنین و تا ۱۵ دقیقه دو بار در روز پیاده روی کنین.

داروها و جراحی بای پس معده

– شما ممکنه در خونه لازم باشه بعضی دارو استفاده کنین.

– امکان داره مجبور شید واسه دو تا چند هفته از داروهای رقیق کننده خون به صورت تزریقی در زیر پوست استفاده کنین. دکتر تون روش کار رو توضیح میده.

-هم اینکه ممکنه واسه پیشگیری از سنگه های صفراوی لازم باشه دارو استفاده کنین.

– شما باید ویتامینای خاصی استفاده کنین که ممکنه بدن شما اونا رو از مواد غذایی خوب جذب نکنه. دو مورد از

این ویتامینا B12 و ویتامین D هستن.

– هم اینکه شاید لازم باشه مکملای کلسیم و آهن هم استفاده کنین.

– آسپرین، ایبوپروفن و بعضی از داروهای دیگه ممکنه باعث تخریب معده شما شده و حتی باعث زخم شن. قبل از مصرف این داروها با جراح یا دکتر خود صحبت کنین.

نبض ما– مترجم: مهناز ضحاکی

renewbariatrics

.

منبع : nabzema.ir

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *