آیا جبران بی خوابی کل هفته در یک روز کار درستی است؟ | بیماری

: تلاش واسه جبران تموم ساعتایی که نخوابیده اید باعث ایجــاد اختــلال در ساعت بدن شما می شه. در واقــع شما رو تنبــل و زود خشم کرده و استرس بیشتــری در بدنتون بوجود میاره.

: جبران بی خوابی کل هفته تو یه روز کار درستیه؟

به گزارش  خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ در تموم طول هفته به خاطر کار زیاد نتونسته اید خوب بخوابین و همیشه به خود گفتین که آخر هفته حسابی می خوابید و جبران می کنین. متأسفانه محققان فکر می کنن که برنامه بدون خطای شما واسه یه خواب راحت و تنظیم اون اصلا منطقی و مناسب نیس و با ادامه این روند آسیب بیشتری به بدن خود وارد می کنین. تلاش واسه جبران تموم ساعتایی که نخوابیده اید باعث ایجاد مشکل در ساعت بدن شما می شه، در واقع شما رو تنبل و زودخشم کرده و استرس بیشتری در بدنتون بوجود میاره.

بدن آدم به طور عادی به هشت ساعت خواب نیاز داره. مسئله مشکل در خوابیدن تنها مسئله ای آزاردهنده نیس، بلکه می تونه به مغز شمام آسیب وارد کنه.

خوابیدن کمتر از هشت ساعت می تونه کارکرد شناختی و توانایی شما در پردازش اطلاعات رو واسه روز بعد کم کنه. یکی از کارکردهای خواب، پاک کردن تموم داده ها و اطلاعات زائد شناختی از مغز شما در آخر روزه، پس کم بودن اندازه خواب یا عادت به نخوابیدن می تونه مشکلات جدی واسه حافظه شما به همراه داشته باشه.

به جای تلاش واسه خوابیدن تا بعد از ظهر در روز تعطیل، تلاش کنین ساعت خواب بدنتون رو به ساعت طبیعی خواب یعنی هشت ساعت نزدیک کنین، این یعنی تلاش کنین تا در روزای تعطیل تا ۹ صبح بیدار شید. داشتن یه الگوی خواب مناسب بیشترین مزیت رو واسه بدن شما داره، در واقع این کار باعث می شه ساعت بدن تون همیشه در وضعیت متعادلی باشه. 

.

منبع :

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *