آیا تعریق بیش از حد نشانه بیماری در بدن فرد است؟ | بیماری

: تعریق زیادتر از اندازه نشونه مریضی در بدن فرده؟ 

بعضی افراد هستن که بدنشون بیش از اندازه عرق می کنه،در محیطای گرم یا مواقع اضطراب بیش از اندازه بدنشون خیس می شه. وقتی که هوا گرم هست و عرق می کنین به طور کامل طبیعی هست. اما موارد دیگری وجود دارن که عرق کردن بیش از اندازه میتونه باعث ایجاد نگرانیایی شه.

پروفسور «کریاگ کرندال» از بخش داخلی دانشکده پزشکی دانشگاه تکزاس میگه: “تفاوتای بیولوژیکی در افراد می تونه دلیلی بر اندازه عرق کردن متفاوت در اونا باشه.”ایشون ادامه می ده، ممکن هست دو فرد با وزن، قد و جنسیت برابر وجود دارا باشن که یکی از اونا دو برابر دیگری عرق میکنه

و دلیل این رو به غدد عرق بیشتر در فرد دلخواه ربط میدن. ایشون در مورد رابطه تعرق و اندازه سلامتی بر این باور هست که به سختی میشه از اندازه عرق کردن آدما به شرایط سلامت اونا فهمید.اما وقتی که جامعه آماری بزرگ تری مورد مطالعه قرار می گیرن، میشه به الگوهایی در این مورد هم رسید کرد.

در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۰ میلادی و در ژاپن انجام قبول کرد، به بررسی دو متغییر اندازه تعرق و تناسب اندام در افراد پرداخته شد. دکتر «یوشیمیتسو اینوئی» از دانشگاه بین المللی اوساکا، در مورد یافته های این تحقیق اقرار می داره که نه فقط آدمایی که از تناسب اندام بهتری بهره مند هستن، بیشتر عرق میکنن بلکه اونا در زمان شروع به تمرینای ورزشی هم نسبت به گروه مقابل خود که از اندام متناسبی بهره مند نیستن، زودتر به عرق کردن می افتن.

ایشون به اینم اشاره کرد که در کل مردها بیشتر از زنا عرق میکنن.دکتر کرندل در این مورد میگه: “عرق کردن با بالاتر رفتن گرما بدن انجام میشه و کسائی که بیشتر ورزش می کنن این گرما در بدن شون بیشتر ساخت می شه و در نتیجه بیشتر عرق می کنن.”

به دلیل مشابهی هم هست که مردان در مقایسه با زنان تعرق بیشتری دارن. بزرگسالانی که وزن بیشتری دارن و چاق هستن به دلیل ابعاد بزرگ تر بدنی که ساخت گرما بیشتری هم میکنه، نسبت به بقیه گروه ها، تعرق بیشتری دارن.تحقیقات کرندل نشون میده که در کل افراد در برابر هوای گرم تر بیشتر عرق می ریزن.

ایشون میگه: “میان فردی که این جا و در تکزاس زندگی میکنه با کسی که در مونتانا زندگی می کنه به دلیل اندازه دما و رطوبت هوا تفاوتایی در اندازه عرق کردن هست.”پس باید گفت که از پایه عرق کردن بحث پیچیده ای هست. با این حال بیشتر تحقیقات دلیل بر این هستن که تعرق به دلیل افزایش گرما بدن به هر دلیلی چون ورزش کردن هست. پس این که کم یا خیلی عرق میکنین نمی تونه اطلاعات چندانی در مورد شرایط سلامت تون بده.

بله درست هست، شکلای جور واجور دیگری از عرق کردن هست که ربط چندانی به تغییرات گرمایی بدن ندارن.مثلا وقتی که افراد مضطرب می شن، بیشتر عرق می کنن. کرندل در این باره میگه، غدد عرقی که در مواقع استرس فعال می شن با غدد عرقی که هنگام ورزش کردن یا بالارفتن دمای هوا به کار می افتن متفاوت هستن.

دکتر کرندل در مورد محل قرار گرفتن غدد مربوط به اضطراب میگه: ” غددی که با احساسات ما در رابطه هستن بیشتر در زیر بغل، کف دست و پا قرار گرفتن.” هنوزم هیچ پژوهشی مربوط به این که آدمایی که بر اثر اضطراب بیشتر عرق میکنن در مقابل اونایی که بدن شون اینجور تصویر العملی رو نشون نمی ده، در شرایط بدتری از سلامت قرار دارن.

همین طور شرایط دیگری به نام «تعرق شدید» یا «hyperhidrosis» هست که در اون بدن بیشتر از اندازه نورمال عرق میکنه و این اتفاق خصوصا در اندامایی چون زیر بغل و کف دست روی میده. دکتر «اَدم فریدمن»، متخصص پوست و رئیس برنامه های پژوهشی دانشکده پزشکی جورج واشنگتن میگه منظور از عرق کردن شدید، چیزی حدود ۴ تا ۵ برابر افراد دیگه س.

در بیشتر موارد، دلیل اصلی این اندازه عرق کردن عجیب دونسته نمیشه. دکتر فریدمن میگه، در وقتی هم مریضیایی چون تروئید و یا مصرف بعضی از داروها می تونه عامل این تعرق باشه. به خاطر همین هم هست که آدمایی که در تموم شبونه روز در حال عرق ریختن هستن بهتر هست حتما با دکتر خود در این باره صحبت و از اون مشورت بگیرن.

  کرندل اضافه میکنه.صرفنظر از این که چقدر عرق میکنین، انچه به واسطه عرق کردن از بدن خارج میشه، تقریبا در تموم افراد یکی هست ایشون اضافه میکنه ماده اصلی عرق، آب هست. سدیم کلراید و پتاسیم هم در اون هست. یعنی تموم اون موادی که پس از تعرق باید اونا رو دوباره به بدن برسونین.

برخلاف اون چه که شنیدین و فکر میکنین که با عرق کردن، سموم از بدن شما خارج میشه، اینطوری نیس. کرندل در این مورد میگه تصور نکنین بخشی از هله هوله ای راکه خوردین با عرق کردن از بدن تون خارج میشه.ایشون تاکیید میکنه هیچ تماشاگر علمی مربوط به اینجور تصور اشتباهی موجود نیس.

.

منبع :gahar.ir

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *