آیا تست بارداری قابل اعتماد است؟ | بیماری

تست بارداری قابل اعتماده؟

این تستا با اندازه گیری اندازه یه جور هورمون بارداری در ادرار، تا ۹۹ درصد می تونن نشون بدن خانمی بارداره یا خیر. با در نظر گرفتن کیفیتی که این تست داره، میشه اونو از روز اول عقب کرد پریود یا سه روز قبل ازش استفاده کرد و جواب گرفت. اما می دونین این تستا دقیقا چیجوری عمل می کنن و مناسب چه آدمایی هستن؟

تستا چیجوری کار می کنن؟

 

یعنی، این هورمون به وسیله سلولایی که در آینده جفت رو تشکیل میدن، به محض اینکه رویان در جداره رحم جا گرفت، ترشح می شه. این هورمون در زنان غیرباردار وجود نداره و ۸ روز بعد از لقاح وجود اون قابل تشخیصه.

 

اندازه هورمون HCG هر ۲ تا ۳ روز دو برابر می شه و در هفته ۱۲ بارداری به بیشترین حد خود یعنی به ۷ می رسه. بعد از اون شروع به کاهش می کنه و به دلیل همین پایین آمدنه که حالت تهوع زن باردار در سه ماهه اول بارداری کم کم متوقف می شه.

 

با این حال حتی بعد از این مدت هم به کمک یه آزمایش خون یا آزمایش ادرار میشه وجود اونو در خون تشخیص داد.

 

وقتی تست بارداری رو در ادرار قرار می دین، رنگ تست تغییر می کنه و براساس دستورالعملی که روی بسته درج شده، می تونین بفهمین تغییر رنگ نوار به چه معنیه.

اگه به درستی از تست استفاده کنین و تستی که جفت و جور کردین مربوط به شرکت معتبری باشه، تا ۹۹ درصد جواب اون درسته

اگه جواب تستی مثبت بود، به یقین شما باردارین، اما اگه جواب منفی بود ممکنه باردار نباشین، یا اینکه زودتر از موقع از تست استفاده کرده باشین، پس بهتره یه مدت بعد دوباره آزمایش رو تکرار کنین.

 

چه وقتی از تست بارداری استفاده کنیم؟

بهترین کار اینه که منتظر نمایان شدن علائم بارداری بشینین! با قطع عادت ماهانه و شروع حالت تهوع، می تونین از این تستا استفاده کنین، اما خیلی عجله نکنین، چون اگه قبل از موقع استفاده کنین، احتمال جواب منفی زیاده.

 

بعضی افراد بعد از رابطه زناشویی بدون پیشگیری، از تستای بارداری استفاده می کنن تا مطمئن شن باردار نیستن. در حالی که این کار بی فایده س.

 

بعد از اینکه لقاح صورت میگیره، ۶ تا ۷ روز زمان میبره تا تخمک بارورشده به رحم برسه و لونه گذاری کنه و هورمون بارداری ترشح شه. حتی بعد از ۶ تا ۷ روز هم اندازه این هورمون اونقدر نیس که بارداری رو نشون بده.

بعد از ۱۰ روز که از لقاح گذشت و هورمون به اندازه کافی ترشح شد، می تونین از تستای بارداری واسه تشخیص اینکه باردارین یا خیر استفاده کنین

توجه:

بعد از سقط جنین یا کورتاژ تا هفته ها اندازه این هورمون در بدن مادر بالا می مونه و تستای بارداری ممکنه جواب مثبت رو نشون بدن. پس مراقب باشین این جواب مثبت می تونه هم نشونه بارداری دوباره شما باشه، هم به اشتباه به دلیل بالا بودن هورمون در اثر سقط قبلی باشه.

چیجوری از تست بارداری استفاده کنیم؟

تستای بارداری شامل پادتنایی هستن که در روبرو شدن با هورمون بارداری عکس العمل نشون میدن. یه خط آبی یا دو خط قرمز یا… می تونه نشونه باردار بودن یا نبودن شما باشه.

از اونجا که این علائم با در نظر گرفتن مارک تست فرق داره، بهترین کار، مطالعه دستورالعمل قیدشده روی جعبه تسته. الان حتی تستایی وارد بازار شدن که می تونن تاریخ بارداری شما رو هم مشخص کنن.

روی بیشتر تستای بارداری در مورد وقتی که در طول روز باید استفاده بشه، مطلبی درج نشده.

در بیست و چاری بعضی وقتا اندازه هورمون در ادرار خیلی زیاده و اگه باردار باشین احتمال دیدن جواب مثبت بیشتره.

خوردن مایعات زیاد قبل از انجام تست دلیل رقیق شدن ادرار می شه و در این حالت ممکنه جواب تست درست نباشه.

 

قابل اطمینان هستن؟

جواب مثبت این تستا تا ۹۹ درصد قابل اطمینانه. اما اگه جواب منفی دیدید و حس می کنین باردارین، می تونین یه آزمایش خون هم بدین. اندازه هورمون بارداری در خون بیشتر از ادراره.

بخش سلامت تبیان

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *