آیا تزریق کورتیکواستروئید برای درمان کمر درد موثر است | بیماری

: تزریق کورتیکواستروئید واسه درمان کمر درد موثره

: آدمایی که از کمر درد رنج می برن بیشتر تزریق کورتیکواستروئید اپیدورال رو واسه آرامش درد استفاده می کنن با این حال، با در نظر گرفتن تحقیقات نوین، این درمان در صورت وجود درد، نمی تونه در دراز مدت اثر داشته باشه.با در نظر گرفتن این مطالعه واسه بیماران گرفتار به رادیکولوپاتی یا تنگی کانال نخاعی، تزریق اپیدورال کورتیکواستروئید بعیده در آرامش درد اثر داشته باشه.

نویسنده مطالعه دکتر راجرچو، از دانشگاه علوم و سلامت اورگون در پورتلند و همکارانش یافته های خود رو در سالنامه طب داخلی انتشار دادن.
کمردرد دلیل اصلی ناتوانی در سراسر دنیاس در آمریکا، حدود نصف کارگران به نشونه هایی از درد پشت هر سال اعتراف دارن و حدود ۸۰٪ از ما از بعضی از مشکلات پشتی در زندگی رنج می بریم.
درمانای اولیه واسه درمان کمر درد شامل گزینه غیر جراحی، مانند داروهای ضد درد مخدر و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و درمانای غیر جراحی دیگه شامل تزریق کورتیکواستروئید اپیدورال، مستقیما به فضای اپیدورال در ستون فقرات هستش.
تزریق اپیدورال کورتیکواستروئید با کاهش التهاب عمل می کنه و به نوبه خود، دلیل آرامش درد می شه به گفته دکتر چو و همکاران تزریق معمولاً واسه رادیکولوپاتی ( التهاب یه عصب نخاعی ) و تنگی نخاع ( تنگی کانال نخاعی ) دو دو عامل انتشار درد استفاده می شه.
تزریق کورتیکواستروئید اپیدورال واسه این شرایط در حال زیاد شدنه با اینحال واقعیت اینه که تحقیقات زیاد تاثیر واسه درمان کمر درد  رو زیر سؤال برده.
تزریق کورتیکواستروئید اپیدورال هیچ تاثیری در تنگی کانال نخاعی نداره
بیماران باید از گزینه های درمانی جانشین بدونن

تزریق کورتیکواستروئید اپیدورال هیچ تاثیری در تنگی کانال نخاعی نداره

واسه این بررسی،۳۰ آزمایش آزمایشی کوتاه مدت و دراز مدت بر اثرات تزریق اپیدورال کورتیکواستروئید واسه افراد با رادیکولوپاتی یا تنگی کانال نخاعی، و مقایسه اونا با دارونما انجام شده.
در حالی که تزریق دلیل آرامش درد فوری واسه رادیکولوپاتی نسبت دارونما ارائه داد محققان به این نتیجه رسیدن که این اثر کوچیک و کوتاه مدته و نیاز به درمان جراحی واسه بیماران رو در دراز مدت کاهش نمی ده.
واسه تنگی کانال نخاعی، محققان به این نتیجه رسیدن تزریق اپیدورال کورتیکواستروئید در مقایسه با دارونما هیچ اثر زیادی در درد بیماران ارائه نداد.
اونا به این نتیجه رسیدن که روش تزریق ( transforaminal, interlaminar, caudal )، نوع و یا دوز کورتیکواسترویید، انتخاب بیماران با هدایت تصویر ورداری، خود مریض و دیگه عوامل فنی هیچ تاثیری بر یافته ها نداشت.
در حالی که مشکلات جانبی شدید در اثر تزریق کورتیکواستروئید نادره ولی بعضی از مشکلات جانبی جزئی، شامل خونریزی، لخته شدن خون و التهاب ریشه های عصبی پیدا شده.
به چه دلیل تزریق اپیدورال کورتیکواستروئید واسه رادیکولوپاتی و تنگی کانال نخاعی به نظر خنثی می رسه دکتر چو میگه:
انتظار میره که کورتیکواستروئیدها التهاب و تورم رو کم کنه شاید دلیل اینه که التهاب عامل مهمی در خیلی از بیماران نیس هم اینکه ممکنه که بیماران در طول زمان با یا بدون درمان بهبودی پیدا می کنن .

بیماران باید از گزینه های درمانی جانشین بدونن

براساس این یافته ها و تحقیقات قبلی، دکتر چو میگه این مهمه که بیماران از گزینه های درمانی جانشین واسه هر دو مریضی رادیکولوپاتی و تنگی کانال نخاعی بدونن.
این مهم  است که بیماران بدونن که امتیازات تزریق کورتیکواستروئید اپیدورال واسه رادیکولوپاتی به نظر می رسه کوچیک و کوتاه مدته.
بیماران باید از گزینه های مسکنای ساده مانند استامینوفن یا NSAIDا، ورزش و درمان غیر دارویی مانند دستکاری، ماساژ، طب سوزنی، جراحی و چیزای دیگه ای به جز اینا بدونن چون واسه اونا دلایلی از به درد بخور بودن هست واسه بعضی از بیماران، منافع کوتاه مدت ممکنه با ارزش باشه اگه اونا واسه درمان غیر تهاجمی تلاش کردن و علاقه مند به جراحی نیستن یا یه نامزد خوب واسه عمل جراحی نباشن.
ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفتن واسه تنگی کانال نخاعی،  دلایل تا به امروز نشون داده که بدون بهره س.
با این حال، یافته های این مطالعه با بعضی از انتقادا روبرو شده دکتر زاک مک کورمیک، از دانشکده فینبرگ دانشگاه نورث وسترن پزشکی در شیکاگو، به رویترز گفت که موشکافی آزمایشات در این تحقیق از کیفیت پایین بهره مند بوده پس این یافته نمی تونه عملی واقعی واسه ستون فقرات اعمال شه.
اون اشاره کرد، با این حال، که هدف از تزریق اپیدورال کورتیکواستروئید بهبود علائم کوتاه مدت و کیفیت زندگی بیماره و ارائه یه درمان دراز مدت نیس اینطوری، اون میگه درمان نباید به صورت منزوی استفاده شه.
اوایل سال جاری، یه مطالعه دیگه که در BMJ منتشر شده نشون داد که استامینوفن واسه کمر درد و آرتروز بی اثره.

مطالب در رابطه

  • درمان کمردرد
  • چیجوری از کمردرد خلاص شیم
  • درمان گرفتگی عضلات کمر
  • قوز پشتی دلیل و درمان اون
  • ورزشای مناسب واسه کمر درد

 

.

منبع :

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *