آیا تزریق واکسن آنفلوآنزا بیماری زاست؟ | بیماری

هر ساله با شروع فصل پاییز سوالات زیادی تو ذهن مردم واسه تزریق واکسن آنفلوآنزا به وجود میاد و از خود می پرسن این واکسن از ابتلای اونا به آنفلوانزا جلوگیری می کنه خطری واسه اونا ایجاد نمی کنه و یه سری سوالات دیگه اما باید گفت که این واکسن از شما در مقابل چند ویروس مراقبت می کنه زیر آنفلوانزا ویروسای زیادی داره اما اگه می خواین بدونین تزریق این واکسن واسه شما مناسبه با ما در مطالعه این مقاله همراه شید

تزریق واکسن آنفلوآنزا

در آمریکا واکسن آنفلوآنزا واسه همه ادما از شش ماهه تا سنین بالاتر پیشنهاد می شه چون که ویروس این مریضی در هر سال می تونه واسه همه افراد در سنین بالا و پایین مشکلات نوین به دنبال داشته باشه.

در واکسن آنفلوآنزا شکلی از ویروس آنفلوآنزا هست اما سوال بیشتر مردم اینه که احتمال اینکه فرد نسبت به زمان قبل از تزریق واکسن دچار این مریضی شه چقدر بیشتره؟

این واکسن از یه ویروس غیرفعال تولید می شه و اینطوری امکان انتقال عفونت به دلیل واکسیناسیون موجود نیس. اما اگه فردی پس از تزریق واکسن علائم شدید مریضی رو داشت در واقع ویروس از قبل وارد بدنش شده.

هر واکسن آنفلوآنزا فرد رو در برابر سه تا چهار ویروس حفظ می کنه پس شاید فرد به نسخه ای از این ویروس آلوده شه که واکسن تزریق شده در برابر اون قدرت دفاعی نداشته باشه.

: تزریق واکسن آنفلوآنزا مریضی زاست؟

بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا، با این حال واکسن آنفلوآنزا یه روش پیشگیرانه آسون واسه کاهش
خطر دچار شدن به این مریضی به خصوص در بین کودکان و بزرگسالانه. هم اینکه عمل لازم واسه مبتلایان
به بیماریای طولانی هستش که سیستم ایمنی ضعیفی دارن.

واکسن یک تا دو هفته زمان میبره تا تاثیرگذاری کامل خود رو نشون بده. هم اینکه از اونجایی که هر سال ویروس آنفلوآنزا دچار جهش می شه لازمه که هر سال واکسن نوین که مناسب با نسخه های نوین ویروسیه تزریق شه.

به گزارش مدیکال دیلی، در عین حال تزریق واکسن آنفلوآنزا بدون مشکلات جانبی نیس و ممکنه
فرد دچار تب، درد ماهیچه ای، سردرد، حالت تهوع در چند روز اول تزریق شه.

 

حقایقی باحال درباره موارد ممنوع بودن تزریق واکسن آنفولانزا بخونین

واکسن آنفولانزا به شکلیه که شما به بازوی خود تزریق می کنین و بعضی وقتا هم می تونین از فرم اسپری بینی اون استفاده کنین. واکسنای آنفولانزا بسیار ایمنه و بیشتر از ۵۰ ساله که میلیونا آمریکایی بدون مشکلی این واکسن رو گرفتن.

شکلای جور واجور زیادی واسه واکسن آنفولانزا هست که باید از دکتر خود در مورد اینکه کدوم یکی واسه شما بهتره سوال کنین. در واقع شما باید سالی یه بار اونو دریافت کنین مگه اینکه علتی پزشکی واسه نبود دریافت اون داشته باشین.

زمان تزریق واکسن آنفولانزا

فصل آنفلونزا از اوایل ماه اکتبر شروع می شه و تا ماه می ادامه داره. بهتره تا قبل از
شروع فصل واکسینه شید. این واکسن ۲ هفته پس از دریافت موثر و فعال می شه.

باید و نبایدهای تزریق واکسن آنفلوآنزا

واکسن موجب گرفتار شدن من به آنفولانزا می شه؟

خیر. ویروسای موجود در واکسن غیر فعال و یعنی مرده ان. حتی اسپری بینی که نسخه ضعیفی از ویروس زنده آنفولانزا رو داره موجب ابتلای شما به ویروس نمی شه اما ممکنه عوارضی داشته باشه که مثل علائم سرما خوردگی یا آنفولانزا باشن.
سوال و جواب زیر مقالات

مشکلات جانبی احتمالی تزریق واکسن آنفلوآنزا چیه؟

بیشتر مردم مشکلی با واکسن آنفولانزا ندارن. وقتی که شما واکسن رو دریافت می کنین ممکنه دچار تب ناچیز و حالت تهوع شید یا کمی احساس خستگی کنین.

بعضی افراد هم دچار درد، قرمزی و تورم در محلی که واکسن رو تزریق کردن می شن. واکسن اسپری بینی هم می تونه باعث آب ریزش بینی، سر درد، استفراغ، تب، خس خس سینه و درد عضلانی شه. این مشکلات جدی نیستن و در عرض چند روز از بین می رن.

مشکلات جانبی واکسن آنفلونزا جدی بسیار نادر هستن. در صورت مشاهده علائم زیر به دکتر خود مراجعه کنین:

تب شدید

خستگی و ضعف بسیار

مشکلات تنفسی

تورم در دور و بر لب و چشم

تغییر رفتار

کهیر

تپش قلب

سر گیجه

رنگ پریدگی

ایسنا , نبض ما

.

منبع : niksalehi.com

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه
  • تزریق واکسن آنفلوآنزا واسه کودکان زیر ۵ سال لازمه

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *